Francie trvá na přechodném období pro nové členy EU

Francie nepustí nové členy Evropské unie na svůj pracovní trh. Ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy v Praze odmítl myšlenku, že by Češi mohli začít brzy jezdit volně pracovat do Francie. Na rozdíl od Velké Británie a Irska si Francie nechává v této otázce sedmileté přechodné období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Philipp Douste-Blazy, Cyril Svoboda

Philipp Douste-Blazy, Cyril Svoboda | Zdroj: ČTK

Francie patří k zemím, které vůči nováčkům v EU uplatňují přechodné období, po něž nemají volný přístup k pracovnímu trhu. Občané nových zemí mohou bez potíží zatím pracovat v Británii, Irsku a Švédsku.

Pozice Paříže podle Douste-Blazyho zůstává nezměněná. "Ta perspektiva je jasná pro všechny, pohyb pracovních sil bude zcela uvolněn nejpozději v roce 2011. To je v souladu s přístupovými smlouvami," prohlásil francouzský ministr.

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda po setkání řekl, že čeští občané hledající práci v zahraničí jsou kvalifikovaní a nepřinášejí na žádný evropský pracovní trh sociální problémy. Zmínil příklad Británie, kde Češi tvoří jen šest procent uchazečů o práci z nových členských států.

Douste-Blazy připomněl, že podle vstupní smlouvy bude v celé EU od roku 2011 volný pohyb pracovních sil. Francie udělá vše pro to, aby se tato perspektiva přiblížila, ale musí brát v úvahu i faktory, jako je nezaměstnanost ve Francii, řekl. Uznal ale váhu tohoto tématu v České republice a ujistil, že obě strany o něm vedou těsný dialog.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme