Francouzi by o evropské fiskální smlouvě nejraději rozhodovali přímo

Francie se připravuje na ratifikaci Evropské fiskální smlouvy. V polovině října o ní bude rozhodovat tamní parlament. Většina Francouzů tento krok podporuje, ale zároveň by si přála, aby o něm mohla rozhodnout v referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový francouzský premiér Jean-Marc Ayrault | Zdroj: ČTK

Polovina Francouzů by si přála rozhodovat o přistoupení Francie k Evropské fiskální smlouvě v referendu. Většina z nich by ji přitom podpořila.

Pokud by se o evropské fiskální smlouvě rozhodovalo ve Francii v referendu, byla by zřejmě ratifikována - a to poměrně jasně. 49 procent Francouzů si přeje, aby o budoucnosti Evropy mohli rozhodovat právě tímto způsobem a ne hlasováním poslanců v parlamentu, kde je ale situace nepřehledná.

Někteří socialisté se chystají hlasovat proti, což přimělo premiéra Jeana Marca Ayraulta k silné ofenzívě ve snaze přesvědčit stranické kolegy o nutnosti smlouvu podpořit. Premiér apeloval na socialistické poslance, aby ratifikaci podpořili, a varoval je před vážnými důsledky možného odmítnutí smlouvy. Jedním z nich by mohl být i konec společné evropské měny.

Socialistům se situace zkomplikovala poté, co evropskou smlouvu odmítli o víkendu podpořit zelení, jejich koaliční partneři. To vyvolalo ve Francii debatu o nutném odchodu dvou ministrů za stranu zelených z vlády.

Parlament bude o evropské smlouvě rozhodovat za tři týdny.

Jan Šmíd, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme