Francouzská ekonomika navzdory celosvětovému propadu posiluje

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí posílila o tři desetiny procenta. Potvrdilo se tak, že pokračující globální krize zasáhla Francii méně než většinu velkých ekonomik Západu. Vyplývá to ze statistik, podle kterých se tahounem hospodářství země galského kohouta stal zejména vývoz. Ten se ve třetím čtvrtletí zvýšil o bezmála dvě procenta, zatímco objem dovozu narostl jen o půl procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

užitkový automobil | Foto: Citroën

Pozitivní je podle francouzského statistického úřadu také rostoucí kupní síla obyvatelstva, kterou pohánějí vyšší platy a snížené daně.

"Podle posledních údajů se ukazuje, že francouzská ekonomika letos klesne o dvě procenta, tedy o polovinu méně, než největší evropská ekonomika, Německo. Francouzská ekonomika je na tom tedy mnohem lépe než velké evropské ekonomiky, jako Velké Británie nebo Španělska. Je to dáno tím, že mírně rostla spotřeba domácností, pomohly fiskální stimuly vlády a francouzským vývozcům pomohl mírný pokles eura. Francouzské vývozy nejsou totiž tolik soustředěny na zpracovatelský průmysl," vysvětluje hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O francouzské ekonomice mluvil na Rádiu Česko hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.

Prezidentu Sarkozymu se přesto nedaří dlouhodobě vyřešit neutěšený stav francouzských veřejných financí, což byla jeho priorita po nástupu do funkce.

"U nás jsme se hádali, zda deficit rozpočtu bude v příštím roce 5,3 nebo 5,6 procent HDP, což je neúnosně vysoký deficit. Francouzský deficit veřejných financí je ale přes osm procent a příští rok bude ještě vyšší, 8,5 procenta," pokračuje Janáček.

Sarkozy bude pokračovat v reformách

Prezident Sarkozy musel revidovat své plány a vsadil na to, že mohutnými fiskálními stimuly, tedy veřejnými výdaji, bude tlumit dopad světové recese na francouzskou ekonomiku, což se mu daří. Podle odhadů OECD francouzská ekonomika bude příští rok růst o 1,4 procenta, což je více než bude průměr EU.

Díky rychlejšímu růstu se podle Sarkozyho bude dařit rychleji redukovat deficit veřejných financí.

"Ovšem Francie, stejně jako Německo, Španělsko, Itálie nebo Česká republika stojí před problémem, že pomalu reformuje své veřejné finance. Reforma naráží na silné politické překážky. Politici nemají odvahu něco podniknout. Stejně jako u nás stojí totiž Francouzi před volbami," říká hlavní ekonom Komerční banky a dodává:

"Zdá se ale, alespoň podle posledního interview, že po jarních komunálních volbách bude prezident Sarkozy v reformách pokračovat."

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme