G20 rozhodne o navýšení zdrojů MMF. Kvůli krizi

Mezinárodní měnový fond si chce zajistit až půl bilionu dolarů na zmírnění dopadů finanční krize. Další peníze potřebuje k tomu, aby mohl poskytnout nové úvěry až za bilion dolarů těm zemím, které jsou v největších problémech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké dolary

Americké dolary | Foto: Fotobanka stock.xchng

Fond bude ale možná potřebovat ještě víc peněz. O zvýšení jeho zdrojů rozhodnou činitelé G20 dnes v Mexiku. Fond údajně uvažuje o posílení až o 600 miliard dolarů, některé členské státy ale namítají, že nejdřív mají pořádně posílit svůj fond evropské země.

Investiční bankéř Ondřej Jonáš ve Světě o druhé připomněl, že fórum G20 představuje zhruba 4 pětiny světového HDP. „A přitom je dostatečně malá skupina států. Kde je ještě možné najít nějakou dohodu. Takže je velice užitečné a správné, že k této diskusi dochází na tomto fóru.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Program summitu zemí G20 rozebral investiční bankéř Ondřej Jonáš

„Ve světě mimo Evropu převládá názor, že pojistný fond pro záchranu evropských zemí jako je Řecko, Portugalsko, Irsko by měl být financován v prvé řadě z Evropa. A naopak jiné státy, zejména USA jsou proti, aby se tak dělo prostřednictvím IMS.“ Navíc by Čína mohla při své případné participaci požadovat určité geopolitické ústupky.

Česko by podle Pilipa půjčit MMF mělo

Číst článek

„V otázce USA to má ještě politický kontext. Jsme ve volebním roce, kdy prezident Obama musí podstoupit znovuzvolení a bylo by pro něho bylo velice s touto myšlenkou vystupovat v předvolební kampani,“ připomněl Jonáš.

„Je velice správné, že diskuse probíhá na úrovni G 20, protože paradoxně v dnešní situaci jsou to Indie, Rusko, Brazílie, Čína, které jsou velmi závislé na globalizaci, volném obchodě. Pokud se Evropa dostane do recese, tak Spojené státy budou tak někde okolo 0 až 2 procent růstu, tak celý svět bude krizí zasažen.“

Jonáš také poznamenal, že Indie a Čína mají obavy o svůj odbyt, protože jsou závislé na ekonomice EU. A pokud by se unie dostala do větší krize, byl by zasažen celý rozvojový svět a předně zmíněné země v G20. Takže je to správné fórum pro hledání dohody, aby toto obtížné období mělo co možná nejmenší dopady.“

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme