G20 vyvíjí tlak na Čínu kvůli podhodnocenému jüanu

Ekonomické rozdíly mezi státy světa jsou alarmující. Začíná být jasné, že bez změn ekonomické politiky světových hospodářských obrů je další krize na spadnutí. Vždyť to byly právě obrovské obchodní a platební deficity ve Spojených státech na jedné straně a vysoké přebytky v Číně na straně druhé, které vedly k té minulé krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit G20 v Pittsburghu. Americký prezident Barack Obama s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem | Foto: AFP

Ekonomičtí ministři skupiny G20, tedy představitelů největších ekonomik světa, se teď v čínském Nankingu radí, jak vůbec nerovnováhu měřit. Klíčový by měl být indikátor platební, popřípadě obchodní bilance. Ten je ale, jak dodává náš jihoasijský zpravodaj Robert Mikoláš, pro některé země problematický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzka skupiny G20 v Číně. Téma pro ředitele konzultingu Delloite Luďka Niedermayera.

„Například Čína odmítá do sledovaných indikátorů zařadit obchodní a platební bilanci, což je pochopitelné, protože v budoucnu nechce být pranýřována za své obrovské přebytky. Stejný postoj zastává například i Německo. Čína rovněž negativně reaguje na návrhy reálného směnného kurzu a devizových rezerv. Mezi zeměmi G20 tak platí shoda pouze co se týče deficitů státních rozpočtů,“ uvedl Mikoláš a dodal:

„Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navíc navrhl, aby byl čínský jüan zahrnut do koše měnových rezerv MMF, který nyní tvoří americký dolar, britská libra, euro a japonský jen.“

Podle bývalého viceguvernéra ČNB a ředitele konzultingu Delloite Luďka Niedermayera je patrný tlak, který je vyvíjen na Čínu ve smyslu, aby umožnila posílení domácí měny.

„Čína by tak pochopitelně snížila konkurenceschopnost na mezinárodních trzích. To by logicky vedlo k ekonomickému oživení západních zemí,“ uvedl Niedermayer pro Rádio Česko.

Západ nemá na Čínu páky

Dalším prohřeškem Pekingu je i umělé udržování kurzu čínské měny na nízké úrovni. Sarkozy se proto dnes v Číně bude pokoušet přimět Peking k tomu, aby kurs domácí měny rychleji uvolnil. Otázkou je, jaké páky by měl na Čínu použít. Podle Niedermayera ale skoro neexistují.

„Možností je relativně málo. Fakticky si toho moc na Číně není možné vynutit. Asi nejsilnější páky mají Američané, kteří dokonce mají v ústavě, že v případě větší manipulace s čínskou měnou mohou zavést právě proti Číně určité restrikce. To je však daleko od samotné realizace, protože právě západní firmy využívají čínských benefitů a jde především o to, aby se ekonomické vztahy mezi západem a Čínou nevyostřily,“ domnívá se bývalý viceguvernér ČNB.

Platební bilance jako záminka?

Jak bylo řečeno, Čína také nesouhlasí s klíčovým ukazatelem platební bilance, který vyjadřuje ekonomické transakce mezi určitou zemí a jejími zahraničními partnery. To je podle Niedermayera je logické, protože jinak by se jednalo o další cestu, jak dostat Čínu pod kritiku, že její domácí politika je neadekvátní.

„Právě udržování slabé hodnoty tamní měny vede k tomu, že Čína velmi úspěšně exportuje, a tak je jasné, že jeden ze tří zmíněných indikátorů bude nástrojem západu k vyvíjení tlaku na posílení jüanu. Tomu se ale čínská administrativa brání, jelikož by podle ní s rapidním posílením došlo k destabilizace tamní ekonomiky,“ uzavřel Luděk Niedermayer.

Markéta Bartošová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme