Zelenskyj podpořil názor nejsilnějších evropských ekonomik. Rusko by se dle něj nemělo přidat ke G7

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podpořil názor evropských mocností, které nesouhlasí s návratem Ruska do skupiny nejsilnějších světových ekonomik G7. Německo, Francie a Británie reagovaly zdrženlivě nebo odmítavě na mínění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že návrat Ruska do elitního klubu je nutný pro navázání dialogu s Moskvou o klíčových politických otázkách.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podpořil názor evropských mocností, které nesouhlasí s návratem Ruska do skupiny nejsilnějších světových ekonomik G7 | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Rusko bylo ze skupiny vyloučeno v roce 2014 po ilegální anexi ukrajinského Krymu.

„Nic se od března 2014 nezměnilo. Ukrajinský Krym je dál okupován a ukrajinský Donbas dál strádá válkou,“ řekl Zelenskyj v Kyjevě novinářům.

Pět tisíc lidí hlídajících bezpečnost, tři a půl tisíce novinářů. Francouzi se připravují na summit G7

Číst článek

Evropská unie označila návrat Ruska do skupiny G7 bez jakýchkoli podmínek za „kontraproduktivní znamení slabosti“, připomněla agentura Reuters. Britský premiér Boris Johnson v Berlíně za další překážku pozvání Ruska označil loňskou otravu ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, kterou mají údajně na svědomí ruské tajné služby.

Zelenskyj ve čtvrtek Johnsonovi za jeho odmítavý postoj v telefonickém rozhovoru poděkoval, oznámila v Kyjevě prezidentská kancelář.

Téma na schůzce

Už v úterý šéf Bílého domu Donald Trump řekl, že je na čase vrátit se zpět k formátu G8. „Často mluvíme, často mluvíme o Rusku, protože jsem byl na několika G7 setkáních. Podle mě prezident Obama, protože ho Putin přechytračil, si myslel, že bude lepší mít Rusko venku. Ale myslím si, že vhodnější bude mít Rusko zpátky, aby to bylo opět G8, protože hodně věcí, které probíráme, se týkají Ruska,“ řekl americký prezident.

Podle zdroje z americké vlády, na který se odvolala agentura Reuters, nebudou vůdci G7 na nadcházejícím summitu ve francouzském Biarritzu o pozvání Ruska hlasovat, protože skupina respektuje zásadu konsensu. Je ale pravděpodobné, že téma se v diskusi objeví. Schůzka G7 ve Francii se bude konat v neděli a v pondělí.

Členy skupiny G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme