G7 považuje odchod Británie z EU za riziko pro růst světové ekonomiky

Odchod Británie z Evropské unie by mohl představovat „nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky“. Upozorňuje na to závěrečné prohlášení z dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G7, který dnes končí v japonské Ise-Šimě. Referendum o EU se v Británii bude konat 23. června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron na summitu G7 | Zdroj: Reuters

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se o možném odchodu Británie z EU na summitu nevedla diskuse, ale jde o signál, že mezi vůdci G7 panuje shoda v přání, aby Británie zůstala v EU.

Vůdci Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa a USA označili globální růst za naléhavou prioritu a zavázali se v hospodářské politice usilovat o rychlejší dosažení silného, udržitelného a vyváženého růstu.

Skupina rovněž označila migrační krizi, které čelí Evropa, za „globální problém, který potřebuje globální odpověď“.

Prohlášení dále vyjádřilo „znepokojení nad situací ve Východočínském a Jihočínském moři“, kde územní spory zvyšují napětí.

Vůdci G7 se rovněž vyslovili pro prodloužení sankcí uvalených na Rusko po předloňské anexi Krymu. Sankce podle prohlášení mohou být zrušeny až poté, co Rusko splní své závazky z minských dohod o řešení konfliktu na východě Ukrajiny.

Země skupiny G7 | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme