Ceny garáží se za poslední tři roky zdvojnásobily. Zdražování je způsobeno rostoucím počtem aut

Garáže na auta nabývají na hodnotě. Podle dat realitní kanceláře MM Reality se ceny garáží za poslední tři roky až zdvojnásobily. V Česku ale rychle zdražují i ostatní nemovitosti - za první čtvrtletí letošního roku jejich ceny vzrostly o bezmála desetinu. Podle evropského statistického úřadu Eurostat tak tuzemské byty a domy zdražovaly téměř nejrychleji ze zemí Evropské unie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růst cen garáží je způsoben zejména velkou poptávkou. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na prodej jsou hlavně garáže postavené za minulého režimu. Jde tedy o uzamykatelné kóje v blízkosti sídlišť. Přestože nevypadají většinou příliš vábně, mají v současnosti velkou hodnotu. Jejich ceny se v Praze pohybují okolo půl milionu korun. Pro zajímavost, ještě před třemi lety se ty samé garáže v hlavním městě prodávali asi za polovinu nynější částky.

Růst cen garáží je způsoben zejména velkou poptávkou, říká manažer pro Prahu a Střední Čechy realitní kanceláře MM reality, David Mohwald.

Brambory oproti loňsku zdražily o polovinu, vzrostly i ceny další zeleniny. Zlevnily oděvy

Číst článek

„Hlavním důvodem je to, že aut stále přibývá a ve velkoměstech, především v centru, už prakticky není kam vozidla parkovat. Tím pádem je po jakémkoliv garážovém stání, které se tam objeví, velmi silná poptávka. Jde řádově o dny, ale dokonce se tvoří i pořadníky, takže pokud by se objevilo něco nového, tak máme klienty připravené,“ vysvětluje Mohwald, jak rychle se garáže prodávají.

Rychlost prodeje garáží potvrzuje i Jan Kratochvíl realitní kanceláře Remax G8. „Ten zájem je veliký. Při standardním prodeji se dá říci, že do několika málo dnů od uvedení garáže na realitní trh se najde kupec. Poté transakce probíhá standardně jako u jakékoliv jiné nemovitosti,“ říká Kratochvíl. Kupujícím navíc nehrozí při nákupu garáže tolik rizik, jako třeba při nákupu domu nebo bytu.

Rychlý růst cen

Zájem o garáže se překlápí i do dalších velkých měst, jako je například Brno. Tam se ceny kójí v závislosti na jejich lokalitě i stavu pohybují podle MM Reality od 350 do 450 tisíc korun. Třeba v Plzni jsou ceny nižší, pohybují se okolo čtvrt milionu korun. V Ústí nad Labem jsou ještě o 100 tisíc nižší. Realitní kancelář Remax spočítala, že celorepublikový průměr ceny garáží je 335 tisíc korun.

V současnosti si lidé mohou koupit místo i v garážích nebo parkovacích domech. Tato varianta však finančně výhodnější většinou není. Ať už jde o parkovací domy vystavěné na zelených loukách nebo podzemní garážová stání v centru města, všechny možnosti vyjdou majitele na několik stovek tisíc korun.

Kolik a komu platí stát za levnější jízdné pro studenty a důchodce? Odpověď najdete v aplikaci

Číst článek

Rostoucí ceny garáží následují zdražování nemovitostí. V prvním čtvrtletí se Česko umístilo na druhé příčce v rychlosti růstu cen z celé Evropské unie. Ještě k rychlejšímu zdražování než v tuzemsku dochází v Maďarsku, kde ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí vzrostly o víc než 11 procent.

Na třetím místě žebříčku skončilo Portugalsko. Naopak v Itálii, v jediné zemi, kde ceny klesaly, podle Eurostatu nemovitosti zlevnily o osm desetin procenta. V celé Evropské unii je pak průměrný čtyřprocentní růst.

Zdražování nemovitostí je zapříčiněno zejména jejich nedostatkem. Malé množství nemovitostí způsobuje hlavně nepružná legislativa, tedy například délka stavebního povolení. Developeři kvůli tomu nemohou reagovat na poptávku ze stran zájemců.

Barbora Kladivová, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme