Gazprom chce navýšit investice do nových kapacit až o 52 procent

Ruský plynárenský gigant Gazprom hodlá naplno využít rostoucí poptávky po stabilních zdrojích energií, jako je potrubím dodávaný zemní plyn. Ta souvisí s nepokoji na Blízkém východě a s jadernou katastrofou, která následovala březnové zemětřesení v Japonsku. Gazprom proto letos hodlá navýšit investice do nových kapacit až o 52 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzemní zásobník plynu | Foto: Česká plynárenská unie

Znamenalo by to, že utratí 44 miliard dolarů, o polovinu více, než plánoval. Podle vyjádření finančního ředitele Kruglova hodlá Gazprom letos masivně investovat.

Analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil to považuje za správný krok, záležet ale bude především na kvalitě investic.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Gazpromu mluvil analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil ve Světě o desáté

„Gazprom býval v minulosti kritizován jak za překračování plánovaných výdajů, tak ale právě i za ty nedostatečné investice do údržby potrubí, výzkumu či otevírání nových ložisek. Takže investice tohoto dlouhodobého charakteru určitě lze vítat, bude pouze otázkou jejich výhodnosti to, jak budou efektivní,“ poznamenal ve Světě o desáté.

‚Nejlogičtějším novým odběratelem je Čína‘

Gazprom podle jeho názoru najde nové zákazníky hlavně v Číně, i když dohoda s ní se zatím nepodařila. Evropa se snaží své zdroje diverzifikovat a zároveň se čím dál tím více spoléhá na vlastní zásoby.

„Již před krizí, někdy v roce 2008, se hovořilo o plánech exportu plynu Gazpromu do USA, i když tento plán byl postupně opuštěn. Naopak v loňském roce se hovořilo zase o plánech Gazpromu v USA plyn těžit. Nicméně tím nejlogičtějším novým, velkým odběratelem je právě Čína, byť se s ní podnik zatím stále nemůže dohodnout.“

„Já se domnívám, že dříve či později převáží hledisko vzájemné závislosti; Čína nadále roste a s tím roste i její spotřeba surovin. Naopak Evropa je oproti stavu před několika lety na Rusku o něco méně závislá, takže Gazprom a Čína se budou muset dohodnout,“ podotkl Potměšil s tím, že dohoda zatím ztroskotává hlavně na ceně.

„Čína není ochotná akceptovat ceny, které požaduje Gazprom, to znamená evropské ceny, které se jim zdají poněkud vysoké. Pro Gazprom je trošku nevýhodné, že Čína není takovým tím satelitem Ruska, kterému může diktovat podmínky. O to jsou ta jednání tvrdší a delší.“

Gazprom i jako politická síla

Ruský plynárenský gigant je podle nemála expertů na mezinárodní scéně nejen ekonomická, ale i politická síla. Podle Potměšila to může být některých ohledech výhoda, avšak negativa převyšují.

„Gazprom je velká páka, kterou Rusko ovlivňuje hlavně země, které stále považuje za sféru svého vlivu, viz opakované zimní odstávky a spory například s Ukrajinou či Běloruskem. Zda jde o výhodu, to je otázka; samozřejmě, ve velké domácí podoře tomu podniku určitě ano.“

„Ale spíše převažují negativa, neboť právě těmi nátlakovými akcemi se podnik diskredituje jako spolehlivý partner vůči ostatním zemím a právě evropské země donutil k tomu, aby si alespoň částečně začaly hledat jiné možnosti, jak vyřešit dodávky plynu,“ připomněl Karel Potměšil ve Světě o desáté.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme