Gazprom vyhrál spor s NET4GAS. Petrohradský soud české firmě pohrozil pokutou 2,9 miliardy korun

Petrohradský arbitrážní soud vyhověl stížnosti, kterou ruská společnost Gazprom Export vznesla vůči českému provozovateli sítě plynovodů NET4GAS. České firmě arbitrážní soud zakázal, aby pokračovala v rozhodčím řízení ohledně sporu s tímto ruským podnikem u soudu v České republice. Ve středu o tom informovala agentura TASS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Gazpromu v Moskvě

Ruská společnost Gazprom Export vznesla stížnost vůči českému provozovateli sítě plynovodů NET4GAS (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Petrohradský soud zároveň stanovil, že v případě porušení jeho rozhodnutí by NET4GAS měla ruské firmě vyplatit 112,96 milionu eur (2,9 miliardy korun). Vyjádření české společnosti se ČTK snaží získat.

Dovoz ruského plynu do Česka: Přesná čísla sice nejsou, toky ale ukazují, že ho bude hodně

Číst článek

„Arbitrážní soud stanovil: zakázat společnosti NET4GAS pokračovat v řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky v tomto procesu. V případě, že ze strany společnosti NET4GAS dojde k nesplnění rozhodnutí Arbitrážního soudu města Petrohradu a Leningradské oblasti, se ve prospěch společnosti Gazprom Export přiznává 112 959 000 eur vyplacených v rublech podle kurzu ruské centrální banky v den výplaty,“ citoval TASS z rozhodnutí ruského soudu.

Proti verdiktu se lze odvolat k ruskému Arbitrážního soudu Severozápadního okruhu. V únoru agentura TASS informovala o zahájení soudního řízení v Petrohradě. Společnost NET4GAS tehdy sdělila, že oficiální informaci ještě nedostala, zprávu zaznamenala pouze v médiích, a proto se k tomu zatím nevyjádří.

Začátkem loňského roku společnost NET4GAS uvedla, že neobdržela poslední měsíční platby od svého hlavního ruského partnera, které jí náležely na základě smluv s touto firmou. Název ruské firmy tehdy neuvedla. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme