Generální finanční ředitelství dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 1,3 milionu. Špatně soutěžilo zakázky

Generální finanční ředitelství dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) pokutu 1,3 milionu korun. Je za zadávání 14 veřejných zakázek bez otevřené soutěže. Zakázky se týkaly softwaru. Platnost pokuty potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. Pokuta je pravomocná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

ÚOHS to uvedl ve středu v tiskové zprávě. Generální finanční ředitelství postupovalo jen formou jednacího řízení bez uveřejnění. Podmínky pro tento jednodušší postup ale nebyly splněny.

„Postup zadavatele mohl v každém jednotlivém případě podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj.

Podle něj generální finanční ředitelství neprokázalo, že by zakázky mohla dělat jen jediná oslovená firma. „Zadavatel pro prokázání důvodu k uplatnění výjimky umožňované zákonodárcem nepředložil žádné technické důvody ani relevantní objektivní důkazy," dodal Rafaj.

Generální finanční ředitelství mělo podepsanou smlouvu se společností KONZULTA. Podle Rafaje ale ředitelství nemělo dál setrvávat v tomto závazku exkluzivity, ale v každém konkrétním případě namísto toho zkoumat, zda jsou naplněny veškeré zákonem předpokládané podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Zakázky souvisely s vývojem a aktualizací softwarového programu pro výuku a testování znalostí pracovníků a softwarové knihovny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme