Globální akciové trhy startují do druhého pololetí se zisky

Asijské indexy dnes vesměs posilují. Zejména díky tomu, že řecký parlament schválil úsporná opatření a odvrátil tak alespoň zatím bankrot země. Ani to ale nezměnilo nic na tom, že většina indexů druhé čtvrtletí končí kvůli evropské dluhové krizi s nulovými zisky. Za celé první pololetí pak mnohé ztrácejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burzovní zprávy /ilustrační foto/ | Foto: Comstock Images

První pololetí bylo poznamenáno evropskou dluhovou krizí a březnovým zemětřesením v Japonsku, které narušilo dodavatelské řetězce. Jak ale na Rádiu Česko uvedl analytik Fio Banky David Brzek z určitého uhlu pohledu se v tomto období daly najít i docela zajímavé investiční příležitosti.

„Celosvětový index MSCI je lehce v plusu, zhruba 2 až 3 procenta. Takže si myslím, že s s tím trhy částečně vypořádaly. Byly tam vidět ty dva hlavní trendy - v úvodu roku rostoucí, který byl narušen právě havárii ve Fukušimě a následně ve 2. polovině prvního pololetí jsme viděli pokles a vybírání zisků, což pro dlouhodobé investory není moc příznivé, ale pro aktivnější, krátkodobější obchodníky to vytvářelo jisté příležitosti, daly se realizovat krátkodobé zisky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším vývoji akciových trhů jsme na Rádiu Česko mluvili s analytikem Fio Banky Davidem Brzkem.

Co se týče faktorů, které budou ve druhém pololetí pro vývoj akciových indexů rozhodující, podle analytika se oproti současnosti nezmění. „Určitě bude nadále pečlivě sledována situace v Evropě, nejvíce v Řecku, protože schválením úsporných opatření to nekončí, ale spíše začíná. Druhým faktorem bude vývoj ekonomiky v USA,“ uvedl.

Tržní potenciál mají technologické společnosti či těžařské firmy

Větší tržní potenciál vidí analytik obecně v rozvojových trzích, jako je Čína či Indie. „Není dobrý přístup rozdělovat, které trhy preferovat a které ne. I v sektoru, který má třeba problémy, je potřeba se dívat na nějaké zajímavé příležitosti. Obecně si myslím, že rozvojové trhy, můžou mít větší potenciál než trhy klasické. Je lepší se ale dívat na sektory než regiony. A při pohledu do jednotlivých sektorů, si myslím, že velký potenciál mají technologické společnosti či těžařské firmy,“ vysvětlil.

Mnohé analytiky zaujaly akcie Applu. ‘Miláček trhů‘ v prvním pololetí ztratil 4 procenta a zaznamenal tak nejhorší výsledek od roku 2008. Podle analytika je ale Apple i nadále zajímavý.

„Je pravda, že jsme tam určité zpomalení viděli, ale na druhou stranu, co se týká růstu zisku, se očekává téměř 20 procentní růst ziskovosti a myslím, že toto investoři ocení a tu roli inovátora bude hrát na trhu i nadále,“ uvedl.

Pražská burza v prvním pololetí patřila mezi trhy, které si připsaly zisky. Podle analytika šlo spíše o ‘kladnou nulu‘. „Myslím, že se ve 2. pololetí můžeme dočkat lepších výsledků od bankovních titulů, velmi zajímavý potenciál vidím i v akciích těžařské společnosti NWR, také u ČEZ se můžeme dočkat ještě vyšších úrovní,“ řekl analytik na Rádiu Česko.

David Koubek, Roman Chlupatý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme