Globální akciové trhy ztrácí, potenciál pomocných balíčků je vyčerpán

Americké akciové indexy v noci zavřely se ztrátami dvou až tří procent, což je nejvýraznější propad za posledních sedm týdnů. Asijské burzy naopak hlásí smíšené výsledky. Některé o desetiny posilují, jiné desetiny procenta ztrácejí. Důvodem jsou rostoucí obavy z toho, že se účinek státní pomoci hlavním ekonomikám světa už vyčerpal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Pražská burza v pondělí ztratila nejvíce ze všech trhů v regionu. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze propad souvisí se zastoupením titulů v indexu:

"Byly to naopak finanční tituly, které hnaly pražskou burzu v předchozích dnech mnohem rychleji nahoru. Z toho hlediska bych čekal, že bankovní tituly mohou ještě oslabovat, a to i díky nižšímu ratingu."

V blízkých dnech by měly své výsledky oznámit i společnosti NWR a VIG. Podle Hlinomaze se od nich očekávají odlišná čísla:

"U NWR se čeká, že se poměrně dost prohloubí ztráta z 1. čtvrtletí. Společnost sama naznačila, že i druhé čtvrtletí nebylo lepší. Odhady se pohybují okolo 20 milionů eur ztráty v druhém kvartále."

U VIG jsou podle analytika BH Securities odhady střízlivější: "Očekáváme, že by kvartální zisk mohl být lehce pod zisky loňského roku. U této společnosti bych ale nevylučoval ani určité pozitivní překvapení," spekuluje Hlinomaz.

Podle něj se na pražské burze nedá ve střednědobém výhledu očekávat zlepšení: "Podle mě je pravděpodobné, že poměrně velkou část zisků, které trhy a pražská burza získaly, do konce roku ztratí."

"Pokud hovoříme o poklesu, tak nebude tak razantní jako minulý rok, ale určité oslabení čekám," uvedl na závěr Hlinomaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci nejenom na pražské burze mluvil v Rádiu Česko analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Přečtěte si také:
ČEZ vydělal za první pololetí 31,6 miliard korun
Akciové trhy hlásí výprodeje. Některé tituly zasáhla korekce
Evropské akciové trhy spadly na rekordní minima

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme