Google čelí rekordní pokutě od EK za údajné zneužití svého postavení na trhu

Pokuta vysoká tři miliardy eur, tedy v přepočtu zhruba 81 miliard korun, hrozí americké společnosti Google. Společnost podle Evropské komise zneužívala své dominantní postavení na trhu internetových vyhledávačů při propagaci vlastních nákupních služeb. Konečnou výši pokuty by měla Evropská komise vyměřit už příští měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové logo Google na sídle společnosti ve městě Mountain View v Kalifornii | Zdroj: Reuters

Americká internetová společnost dosáhla v posledním čtvrtletí loňského roku čistého zisku bezmála 5 miliard amerických dolarů. Zmíněná pokuta ve výši 81 miliard korun je přibližně 5 procent tržeb společnosti.

Evropská komise však může jít s vyměřením pokuty ještě dál. V rámci antimonopolních opatření totiž může vyměřit pokutu až do výše 10 procent tržeb. V případě společnosti Google by to tedy bylo až 162 miliard korun.

„Google vede spory s Evropskou komisí již více než 7 let. Na svých algoritmech však nehodlá nic měnit a pravděpodobně se bude vysoké pokutě bránit všemi prostředky. Těch 81 miliard korun totiž představuje více než 20 procent globálního zisku společnosti,“ dodává Michal Šperka, analytik investiční společnosti DRFG.

Evropské komisi vadí, že Google jako vyhledavač nabídl svou službu pro vyhledávání zboží.

„Evropská komise by chtěla zajistit, aby se ve vyhledávači mohly zobrazovat i výsledky konkurenčních služeb. Známé jsou například servery Heureka.cz nebo Hledejceny.cz. Samozřejmě nejenom ty české, ale i další na evropském trhu jsou podle EK znevýhodňovány,“ vysvětluje šéfredaktor portálu Živě.cz David Polesný.

Rekord v pokutách od Evropské komise zatím drží americký výrobce čipů, společnost Intel. Ta musela v roce 2009 zaplatit pokutu ve výši 1 miliardy a 100 milionů eur, v přepočtu tedy asi 30 miliard korun, za to, že znevýhodňovala na trhu svého rivala, společnost AMD.

Google | Foto: Český rozhlas

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme