Další pokuta pro Google. Evropská komise udělila internetovému gigantovi sankci přes 38 miliard

Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu. Google má zaplatit 1,49 miliardy eur (38,2 miliardy korun) kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, oznámila ve středu EK.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě. | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Dnešní rozhodnutí je o tom, jak Google zneužíval dominantního postavení, aby zabránil internetovým stránkám používat jiné zprostředkovatele než platformu AdSense,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Google upevňoval své dominantní postavení na trhu s internetovým vyhledáváním reklamy a chránil se před konkurencí, když pro stránky využívající jeho službu AdSense ve smlouvě stanovil omezení bránící konkurentům umísťovat na těchto stránkách jejich reklamy.

To je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné. Toto chování trvalo více než deset let a odpíralo dalším společnostem možnost konkurence na základě zásluh a inovací, dodala Vestagerová. Inzerenti a majitelé stránek tak měli menší výběr a zřejmě i museli platit vyšší ceny, které se nakonec promítli do cen konečným spotřebitelům.

Antimonopolní opatření: Komise ukládá Googlu pokutu ve výši 1,49 mld. Eur za nekalé praktiky v oblasti internetové reklamy. Google zneužil svého dominantního postavení a bránil konkurentům v umisťování reklamy ve výsledcích vyhledávání. Více: europa.eu/rapid/press-re… #EUantitrust

12:43 – 20. 03. 2019

2

Loni komise vyměřila Googlu rekordní pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android. V roce 2017 dostal americký podnik od komise pokutu 2,42 miliardy eur za zvýhodňování své služby pro porovnávání obchodních nabídek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme