Google zaplatí půl miliardy korun za tajné sledování lidí na webu. Prý je to ale běžné

Společnost Google dobrovolně zaplatí americké Federální komisi pro obchod rekordní pokutu 22,5 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 460 milionů korun. Tajně totiž sledovala miliony uživatelů webového prohlížeče Safari od konkurenční společnosti Apple i přesto, že slíbila respektovat jejich soukromí. Podle expertů ale nešlo o nic závažného a dělají to i jiné firmy, třeba Facebook.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkonný ředitel Googlu Larry Page | Zdroj: Reuters

Podle šéfredaktora serveru Root.cz Petra Krčmáře totiž Google sledoval uživatele tak jako každá jiná firma.

„Funguje to tak, že když přijdete na nějakou webovou stránku, tak ta si k vám do prohlížeče může uložit nějaký identifikátor," řekl v Ranním Interview.

„Je to podobné, jako kdybyste přišli do obchodu a obchodník by vám na záda nalepil nějakou cedulku, kde by bylo napsáno: Tohle je zákazník číslo 5237. Takže by pak poznal, že jste se vrátil, že jste to vy, kdo tam byl včera. Ale samozřejmě netuší, jak se jmenujete, kdo jste. Jen by mohl sledovat, jak se mu tam lidé pohybují,“ popsal Krčmář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detaily k pokutě Googlu přiblížil v Ranním Interview šéfredaktor serveru ROOT.cz Petr Krčmář

Dodal, že v prohlížeči Safari od společnosti Apple - který se používá v počítačích s operačním systémem Mac OS X, mobilních telefonech iPhone, tabletech iPad nebo hudebních přehrávačích iPod Touch - je standardně vypnuta funkce, která takové sledování umožňuje, a Google používal techniku, která mu pomáhala toto vypnutí obejít a uživatele si „označit“.

Teoreticky tak mohla firma zjistit i osobní data, ale v praxi se toto sledování podle Krčmáře používá k tomu, aby o člověku zjistilo, na které stránky chodí a co na Googlu vyhledává, aby mu mohla být nabízena cílená reklama.

„Aby Google věděl, že se pohybujete na webech o autech, motorkách a motorových pilách a k tomu se vám přibližně snažil nabízet nějaké reklamy. Aby vám nenabízel šminky, rtěnky a šampony, protože podle toho bude tušit, že asi nejste žena,“ vysvětlil.

Krčmář zdůraznil, že sledování uživatelů se běžně děje na všech zařízeních a ve všech webových prohlížečích, jako je například Mozilla Firefox, Google Chrome nebo Opera, kde se Google chová jako všichni ostatní.

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Podle Krčmáře tak nedošlo k ničemu špatnému, protože jde o běžně používanou techniku. Facebook ji prý dokonce nedávno doporučoval jako věc, která by se na Safari měla používat. Google tak chce pokutu dobrovolně zaplatit proto, aby se celá věc už dále neřešila.

Už loni na jaře dostal Google pokutu 25 tisíc dolarů, tedy asi 476 tisíc korun, kvůli projektu Street View. Společnost prý shromažďovala data bez povolení a poté se bránila vyšetřování. Kvůli projektu měl Google problémy nejen v Česku, ale také v Německu nebo ve Francii, kde dostal pokutu 100 tisíc eur.

Alžběta Havlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme