Greenpeace chce koupit a zavřít doly Vattenfallu v Německu. Zaujaly ale i ČEZ

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace chce koupit povrchové doly švédské společnosti Vattenfall. V německé Lužici firma provozuje pět uhelných dolů, které každoročně těží 63 milionů tun uhlí, což asi 1,5krát více, než vytěží celá Česká republika. Zájem o část majetku švédského gigantu projevily i české firmy, například ČEZ nebo Energetický a průmyslový holding (EPH). Na rozdíl od nich chce ale Greenpeace doly uzavřít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greenpeace se uchází o koupi uhelné divize švédské firmy Vattenfall ve východním Německu

Greenpeace se uchází o koupi uhelné divize švédské firmy Vattenfall ve východním Německu | Zdroj: ČTK

Vattenfall v Německu prodává čtyři hnědouhelné doly a také elektrárny. Podle odhadů by tak mohla prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur, v přepočtu zhruba 95 miliard korun.

Zájem o koupi projevila vedle ekologické organizace například i polostátní energetická společnost ČEZ.

„ČEZ oficiálně projevil zájem o německá aktiva švédské firmy Vattenfall již v minulém týdnu, a to o všechna včetně vodních elektráren. ČEZ má jedno z nejnižších zadlužení z evropských energetik, a to je důvod, proč se pro ČEZ jedná o atraktivní příležitost k rozšíření podnikání,“ vysvětluje mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Greenpeace chce koupit uhelné doly švédské společnosti Vattenfall v německé Lužici a zavřít je. O nabídku se ale zajímá i ČEZ nebo EPH. Více Zuzana Švejdová

Dalším zájemcem je i Energetický a průmyslový holding společně s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Podle Greenpeace je ale takový obchod pro české zájemce rizikový. Částka, kterou by Vattenfall prodejem získala, je navíc údajně přehnaná. Hodnota akvizice není ani třetinová – pohybuje se kolem půl miliardy eur.

„Může jít o rychlé peníze. Obrat Vattenfallu je poměrně velký a je možné, že peníze se kupci relativně rychle vrátí. Je ale třeba si uvědomit, že si kupuje závazky a to, co může vypadat krátkodobě jako velmi výhodné, se může ve střednědobém, dlouhodobém horizontu ukázat jako velmi nepříjemná zátěž,“ říká vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský a pokračuje:

„Otázkou je, kdo ji ponese. V případě neúspěchu se případný kupec pokusí náklady přenést na německou vládu. Nicméně v případě, že půjde o českou firmu, bude to mít dopad i na český státní rozpočet.“

Z aktuální studie berlínské Technické univerzity, o kterou se Greenpeace opírá, navíc vyplývá, že v Německu se s uhlím do budoucna nepočítá. Tamní vláda chce totiž těžbu utlumit. Horší by měly být i právní podmínky pro těžbu a spalování uhlí.

Těžba uhlí. | Foto: Tomáš Adamec

„Při vyhodnocování akvizice budeme brát v potaz všechna možná rizika. Od toho se pak bude odvíjet také podoba případné nabídky,“ dodává mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

Oficiální nabídku na koupi dolů zaslala i organizace Greenpeace. Pokud se stane vlastníkem, nechce na provozu vydělat ani korunu. Na rozdíl od energetických společností chce totiž doly uzavřít, a to nejpozději do roku 2030.

„Náš záměr je v této věci jasný. Pokud Vattenfall koupíme, nebudeme to dělat kvůli tomu, abychom na tom vydělali peníze, ale proto, abychom zátěž regionu, životního prostředí a klimatu spojenou s těžbou a spalováním uhlí co nejrychleji ukončili,“ uzavírá Jan Rovenský.

Organizace Greenpeace opakovaně vyzývala švédskou vládu, aby německé povrchové doly a uhelné elektrárny neprodávala a namísto toho co nejdříve ukončila jejich provoz. Vattenfall přesto vyzval zájemce o koupi, aby svoje přihlášky podali. Kupce chce firma získat nejpozději do konce letošního roku, prodej pak dokončí v příštím roce.

Simona Bartošová, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme