Hacker napadl tři čtvrtě milionu účtů Mall.cz, e-shop se zákazníkům omluvil

Druhého největšího internetového obchodníka v Česku napadli hackeři. Odcizili přístupová hesla až k 750 000 uživatelských účtů. Vedení společnosti kontaktovalo Úřad pro ochranu osobních údajů a připravuje podání trestního oznámení. Zákazníky, kterých se prolomení týká, kontaktovala společnost emailem s výzvou ke změně hesla. Další rizika by spotřebitelům hrozit neměla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hackerský útok zasáhl nejméně čtvrt miliardy počítačů po celém světě. | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Lynn Friedman

Hackeři získali přístup převáženě k uživatelským účtům, které si zákazníci založili v roce 2014 a dříve. Část z nich obsahovala jednoduchá hesla, která neodpovídají současným bezpečnostním zásadám. Celkem podle společnosti Mall jde asi o tři čtvrtě milionu lidí.

Jeden vir zastavil, druhý vytvořil. Oceňovaného hackera zatkla policie

Číst článek

„Tato data, o kterých se bavíme, se týkají především dat jako jméno, příjmení, adresa, email, případně telefonní číslo. Zákazník se může obávat jedině toho, že by se někdo dostal k informacím o objednávkách, tedy co v minulosti u obchodníka nakupoval,“ vysvětluje ředitel Asociace pro elektronickou komerci, Jan Vetyška.

Zákazníci s uživatelským účtem tak mohou být klidní. Hackeři by se k jiným údajům, než je nákupní historie, dostat neměli. Třeba online placení je zabezpečováno přes 3D secure, tedy bránu s vysokou ochranou. Čísla bankovních karet tak do databáze nespadají. Rizika by ale mohla hrozit lidem, kteří měli stejná hesla ke svému uživatelskému účtu na Mallu a třeba do banky.

E-mail, který obdrželi klienti Mall.cz. | Zdroj: Český rohlas

Mall nyní postupuje velmi rychle. Všem uživatelům, kterých se hackerský útok dotkl a dalším - celkem tedy asi milionu a půl - rozeslala společnost emaily s tím, že jejich hesla z bezpečnostních důvodů zrušila. Zároveň je varovala, že v případě pokud mají stejná hesla k sociálním sítím, emailům nebo v jiných e-shopech, by si je měli co nejdříve změnit. Obchodník intenzivně komunikuje se svými zákazníky.

HBO napadli hackeři. Získali údajně scénář k dalšímu dílu Hry o trůny

Číst článek

„V současné době probíhá intenzivní vyšetřování a součinnost s příslušnými orgány. Aktuálně pro naše zákazníky připravujeme aplikaci, která bude k dispozici na anšich stránkách a budou si moci ověřit, zda se problém týká jejich účtu. Zároveň jsme k dispozici na všech komunikačních platformách v rámci zákaznické podpory,“ říká mluvčí, Jan Řezáč.

Kolik firma musela do vymazání hesel investovat, prozradit nechce. Podle samotného Mallu se ale může hackerský útok projevit i v nižších prodejích.

Mall.cz patří do skupiny Mall Group, kterou vlastní investiční skupina Rockaway Capital. Kromě Mall.cz jsou v ní například specializované obchody CZC.cz, Vivantis, Proděti, BigBrands, Kolonial, Bux, Sporty, Rozbaleno a nově taky online potraviny Košík.cz. Obrat skupiny e-shopů dosáhl v loňském roce 600 milionů eur, v přepočtu tedy 16,5 miliard korun.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme