Hamburk nabízí Česku výměnu přístavu. Žádá ale sedminásobný nájem

Česká republika má v Hamburku přístav, který už řadu let chátrá. Město by chtělo tento areál využít pro developerské projekty. Proto nabídlo Česku před rokem a půl v jiné části hamburského přístaviště území, které je i z českého pohledu lepší a dopravně dostupnější. Ovšem oproti původní dohodě teď Hamburk požaduje sedminásobek dojednaného nájemného. S tím české ministerstvo nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saalehafen, český přístav v Hamburku. Molo je uzavřeno, protože není bezpečné | Foto: Pavel Polák

Hamburk se o areál českého přístavu hodně zajímal v době, kdy se ucházel o pořádání letních olympijských her. Potřeboval ho pro výstavbu sportovišť a infrastruktury. Jenže olympiáda v Hamburku nebude. A město dojednané podmínky výměny přístavních areálů změnilo, nájemné je sedminásobně vyšší. Pro ministerstvo dopravy je to nepřijatelná částka.

„Jednání s Hamburkem v této věci ještě nejsou uzavřená. Doposud byla vždy komunikace vstřícná. Předpokládáme, že se ještě dostaneme na podmínky, které budou přijatelné pro obě strany,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Český přístav v Hamburku čeká oživení, stát do něj bude investovat

Číst článek

Ministr Dan Ťok (ANO) se chce proto se starostou Hamburku Olafem Scholzem v nejbližší době setkat. „Nejedná se tady o klasický komerční nájem, ale o výměnu dosavadního území. Mimo jiné má značný developerský potenciál, takže věříme, že i z těchto okolností budeme vycházet při stanovení výše nájmu,“ dodává mluvčí.

Česko chce svůj přístav, který má v Hamburku od roku 1929, garantovaný Versaillskou smlouvou, a který posledních sedmnáct let chátrá, znovu používat. Ředitelství vodních cest proto plánuje do obnovy českého přístavu investovat více než 150 milionu korun. Zatím ale neví, kde přesně přístav bude.

Idylka v českém, poněkud zchátralém přístavu Saalehafen v Hamburku | Foto: Pavel Polák

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme