HDP se příští rok zvýší o tři procenta, uvedl resort financí. Počítá s rychlejším posilováním koruny

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3 procenta a příští rok na 2,9 procenta. Po zbytek letoška a v příštím roce úřad očekává obdobnou dynamiku ekonomického růstu jako dosud. V předchozí červencové prognóze ministerstvo předpovídalo letos růst o 3,2 procenta a příští rok o 3,1 procenta. Loni ekonomika stoupla podle ministerstva o 4,3 procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úředníci ministerstva financí se v minulosti pustili do riskantních transakcí s bankami při správě státních dluhů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Letos by měl být podle ministerstva hospodářský růst tažen investicemi, které jsou podpořeny penězi z evropských fondů a potřebou firem inovovat technologické vybavení. Úřad připomněl nerovnováhy na trhu práce a pokles relativní ceny kapitálu vůči ceně práce. „V roce 2019 již převezme roli hlavního tahouna hospodářského růstu opět spotřeba domácností, která bude reflektovat silnou mzdovou dynamiku při extrémně nízké míře nezaměstnanosti i razantní zvýšení důchodů,“ píše se v prognóze.

Průměrnou míru inflace letos ministerstvo financí očekává 2,2 procenta, stejnou jako v červenci. Loni byla průměrná inflace 2,5 procenta.

Silnější koruna

Ministerstvo financí počítá proti červencové prognóze s rychlejším posilováním kurzu koruny vůči euru. Letos by měl být v průměru 25,5 Kč/EUR a příští rok 24,9 Kč/EUR. V červenci přitom počítalo ministerstvo pro letošní rok s posílením koruny na 25,6 koruny za euro a příští rok na 25,2 Kč/EUR.

Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu ekonomiky

Číst článek

„Prognózu ministerstva financí hodnotíme jako rozumnou a vnitřně konzistentní. Oproti ministerstvu však vidíme především vyšší inflaci pro příští rok. Jedním z důvodu námi vyšší prognózované inflace je pomalejší posilování koruny oproti predikci financí,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Rizikem brexit, protekcionismus a Itálie

Tuzemské hospodářství by podle resortu financí mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí i v ČR. Mezi hlavní rizika patří především brexit, tendence k nárůstu protekcionismu či problémy Itálie.

V případě domácího vývoje je rizikem pro odhadovaný vývoj nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. Problémem může být i pokračování rychlého růstu cen nemovitostí.

Česká národní banka v nové prognóze minulý týden zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a pro příští rok na 3,3 procenta. V předchozí srpnové prognóze banka počítala letos s růstem ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 3,4 procenta. Česká bankovní asociace letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta.

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí červencové predikce)

2017 Odhad 2018 Odhad 2019
HDP 4,3 3,0 (3,2) 2,9 (3,1)
Průměrná míra inflace 2,5 2,2 (2,2) 2,3 (2,3)
Nezaměstnanost (VŠPS) 2,9 2,3 (2,3) 2,3 (2,3)

Zdroj: Ministerstvo financí

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme