Soud zakázal vagonce Heavy Machinery Services, aby nakládala s majetkem. Firma je v insolvenci

Krajský soud v Českých Budějovicích zakázal firmě Heavy Machinery Services předběžným opatřením nakládat s majetkem. Vyhověl tak žádosti insolvenční správkyně, oprávnění nakládat s majetkovou podstatou přechází v plném rozsahu na ni. Firma je v insolvenci, dluží věřitelům přes tři miliardy korun. Firma podle správkyně neoprávněně uznávala pohledávky a věřitelům by mohla způsobit škodu až 0,8 miliardy korun.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní spisy

Soud zakázal vagonce HMS, aby nakládala s majetkem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Firma je od roku 2014 v úpadku. Vagonka už nemá žádný provoz, loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu korun. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

Soudy musí znovu rozhodnout, zda nad vagonkou, která se dříve jmenovala Legios, vyhlásí konkurz, nebo povolí reorganizaci. Nejvyšší soud totiž vrátil případ lounského výrobce vagonů nedávno na začátek, zrušil verdikt nižších instancí o konkurzu.

Drážní inspekce loni evidovala nejméně nehod za sedmnáct let, o život přišlo 245 lidí

Číst článek

„Soud po posouzení návrhu dospěl k závěru, že je důvodný a situace více než alarmující, neboť dlužníkův postup v poslední době svědčí o naprosté lhostejnosti k plnění svých povinností v tomto insolvenčním řízení. Insolvenční soud měl již v minulosti výhrady k dlužníkovu jednání…. Dlužník opakovaně nejedná v souladu s platně vydanými a účinnými předběžnými opatřeními,“ uvedl soudce Zdeněk Strnad.

Insolvenční správkyně Petra Hýsková v insolvenčním rejstříku uvedla, že firma nakládá s majetkovou podstatou, zatěžuje ji v neprospěch oprávněných věřitelů, přičemž se správkyní nekomunikuje.

„Tímto způsobem může oprávněným věřitelům způsobit v krajním případě škodu až do výše 0,8 miliardy korun,“ uvedla Hýsková.

Správkyně již dříve navrhla, že krajský soud by měl znovu vyhlásit konkurz. Reorganizace podle ní není možná, protože firma již nevlastní žádný provoz a nemá ani zaměstnance. Předpokladem povolení reorganizace je podle Hýskové to, že firma má funkční závod.

Vagonku vlastnil podnikatel František Savov, který je obviněn v kauze daňových podvodů a žije v Londýně. Podle serveru E15 je případ jedním z „kolbišť“ mezi ním a podnikatelem Michalem Strnadem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme