Soud zamítl reorganizaci bývalé vagonky Legios. Firma dluží věřitelům přes tři miliardy korun

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services (HMS). Jde o vagonku v Lounech, která se dříve jmenovala Legios, věřitelům dluží téměř 3,3 miliardy korun. Usnesení je zveřejněno v insolvenčním rejstříku a je možné se proti němu odvolat do 15 dnů, což firma hodlá udělat. Představitelé HMS míní, že se soudce snaží všemi prostředky zabránit věřitelům ve vyjádření názoru na případnou reorganizaci.

Tento článek je více než rok starý.

České Budějovice (Aktualizováno: 17:33 20. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vagón firmy Legios

Vagón firmy Legios | Foto: Jakub Murat | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0

Podle soudu jednání HMS od podání návrhu na povolení reorganizace vzbuzovalo pochybnosti o poctivosti jeho skutečných úmyslů.

Firma například neplnila povinnosti vůči obchodnímu rejstříku, často střídala lidi ve statutárních funkcích a problematické bylo i obsazení dozorčí rady, které bylo podle soudu pouze formální.

‚Sleduje nepoctivý záměr‘

Faktický management není podle soudu možné identifikovat, řídicí struktura firmy se prolíná s vedením firmy Legios Loco.

Policie zasahuje v Lounech v areálu bývalé firmy Legios spojené se stíhaným podnikatelem Savovem

Číst článek

Jejich fungování je úzce spjaté. Legios Loco pronajímá výrobní areál a dodává HMS pracovní sílu v dělnických profesích, přičemž veškerý obchod jde přes Legios Loco.

Obě firmy si během dvou let mezi červencem 2015 a zářím 2017 vzájemně započetly pohledávky za téměř 232 milionu korun. Do současnosti HMS nerozklíčovala podle soudu vzájemné zápočty mezi ní a Legios Loco v řádu stovek milionů korun.

HMS podáním návrhu na povolení reorganizace sleduje nepoctivý záměr, napsal soud v usnesení.

‚Bizarní rozměry‘

HMS v reakci na usnesení soudu uvedla, že insolvenční řízení dostává bizarní rozměry.

„Současný insolvenční soudce Zdeněk Strnad se snaží všemi prostředky, podle všeho i nezákonnými, zabránit věřitelům, aby vyjádřili svůj názor na případnou reorganizaci HMS. Zákon hovoří jasně, o osudu firmy v insolvenci musí rozhodnout věřitelé,“ sdělila mediální konzultantka firmy Iva Šachová.

Podle ní toto soudní rozhodnutí neznamená konkurz. „Soudce nemůže svévolně odmítat svolání schůze věřitelů a nebrat na vědomí věřitelské návrhy,“ podotkla. Soudce prý vytvořil naprosté právní vakuum a zmatek.

Heavy Machinery Services

Heavy Machinery Services, dříve Legios, se specializuje na výrobu a opravu železničních nákladních vagónů a výrobu náhradních dílů. Historie vagonky z Loun sahá až do roku 1872. Název Legios a.s. byl zaveden v roce 2010, společnost však byla od té doby několikrát přejmenována.

Vagonka se do problémů dostala na podzim 2013, kdy na ni podala návrh na insolvenci slovenská Všeobecná úvěrová banka (VÚB) kvůli původně více než dvousetmilionové pohledávce. Společnost se během půl roku několikrát přejmenovala a na jaře 2014 soud vyhlásil její úpadek. Celkové pohledávky za 3,285 miliardy korun přihlásilo 322 věřitelů. V červenci 2014 soud povolil reorganizaci na návrh HMS, příslušný návrh byl ale předložen až v únoru 2015.

VÚB dlouhodobě požaduje konkurz. Banka po celou dobu tvrdí, že insolvenční proces je zmanipulovaný tím, že jej ovládli věřitelé s fiktivními pohledávkami s vazbou na podnikatele Františka Savova.

Spekuluje se o něm jako o možném majiteli vagonky, Savov to v minulosti odmítl s tím, že na firmu nemá ani neměl majetkové vazby. Savov je obviněný v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně.

Insolvenční správkyně

Insolvenčním správcem Heavy Machinery Services byl v minulosti Ivo Hala, který je stíhaný v souvislosti s reorganizací Via Chem Group. Soud Halu v dubnu 2015 z funkce odvolal a insolvenční správkyní ustanovil Petru Hýskovou.

Podle Šachové ztratila Hýsková loni 19. prosince povolení k výkonu insolvenčního správce. „Přesto ji soud dosud neodvolal. To je v přímém rozporu s dikcí zákona. Dochází tak k bezprávnímu stavu a neúnosné situaci, kdy paní Hýsková, která nemá oprávnění vykonávat svoji funkci, obstruuje činnost podniku a poškozuje věřitele i zaměstnance,“ dodala.

Hýsková na konci loňského roku řekla Hospodářským novinám, že se z HMS v posledních měsících ztratily desítky milionů korun. Hýsková se účastnila i říjnového policejního zásahu ve firmě, nalezené dokumenty podle ní mohou naznačovat pokus o vytunelování. Vedení firmy svému jedinému zákazníkovi Legios Loco odpouštělo platby. HMS to vysvětlilo nedopatřením během změn ve výrobě.

Firma Legios Loco patří podle údajů v Obchodním rejstříku kyperské firmě Kirosium Limited. HMS patří britské firmě CDM Engineering.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme