Vrchní soud v Praze zamítl reorganizaci Heavy Machinery. Zároveň uvalil na majetek firmy konkurz

Vrchní soud v Praze potvrdil v úterý verdikt českobudějovického krajského soudu, který zamítl reorganizaci Heavy Machinery Services (HMS) a prohlásil na majetek firmy konkurz. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku. Upozornil na to server Česká justice. Vagonka v Lounech, která se dříve jmenovala Legios, dluží věřitelům téměř 3,3 miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle soudu poté firma opakovaně nerespektovala předběžná opatření, která zakazovala HMS třeba provádění větších plateb bez souhlasu insolvenční správkyně.

Vrchní soud dospěl k závěru, že HMS neusiluje o reorganizaci proto, aby co nejvíce uspokojila požadavky věřitelů. Podle odůvodnění verdiktu se firma snaží především zajistit co největší prospěch společnosti Legios Loco, na níž je ekonomicky i personálně závislá.

Policie zasahovala před lounskou firmou Heavy Machinery. Problémy podle médií měla insolvenční správkyně

Číst článek

HMS podle odůvodnění například v rozporu s předběžnými opatřeními odmítala dát insolvenční správkyni přístup do svého účetnictví. Požadované doklady nechtěla firma předat ani znaleckému ústavu či policii. HMS se správkyní ani se soudy podle dokumentu nekomunikuje a nevyjasnila vztah ke společnosti Legios Loco. Povolení reorganizace tak bylo zamítnuto, protože podle soudů jednání firmy svědčí o nepoctivém záměru HMS.

Firma HMS v odvolání proti rozsudku krajského soudu argumentovala tím, že soud vydal verdikt ještě před rozhodnutím schůze věřitelů o řešení úpadku a vyřešením námitky k příslušnosti soudu. Společnost také tvrdila, že závěry o nepoctivém záměru HMS vycházejí pouze z jednostranných tvrzení insolvenční správkyně a nevěrohodných svědků.

Reorganizace firmy

Krajský soud zamítl reorganizaci HMS poprvé již letos v lednu, ale vrchní soud verdikt následně zrušil. V červnu však krajský soud znovu rozhodl o zamítnutí reorganizace a zároveň prohlásil konkurz na majetek firmy. HMS poté v tiskovém vyjádření označila verdikt za porušení práva.

HMS se neúspěšně pokoušela nechat insolvenční správkyni Petru Hýskovou odvolat, což krajský soud zamítl. Později firma podala dovolání k Nejvyššímu soudu, aby jí ustanovil odděleného insolvenčního správce pro pohledávky. HMS uvádí, že Hýsková je podjatá.

Společnost HMS pronajímala areál v Lounech firmě Legios Loco. Hýsková dala společnosti Legios Loco v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli sporům tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group. Legios Loco je od poloviny července v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme