Hillary Clintonová podpořila zadlužené Řecko
Americká ministryně zahraničí navštívila Řecko, aby mimo jiné podpořila Papandreovu vládu. Setkala se s prezidentem Karolosem Papuliasem, předsedou vlády Jorgosem Papandreem nebo ministrem financí Evangelosem Venizelosem. Podle Clintonové jsou nynější tvrdá opatření nutná, aby mohla řecká ekonomika v budoucnu opět růst.
"Američané vědí, že je to těžká doba. Znovu říkáme, že stojíme při vás jako přátelé a spojenci," prohlásila ministryně na tiskové konferenci v Athénách.
Clintonová dále řekla, že Evropa musí okamžitě přijmout stabilní a dlouhodobé řešení pro řeckou dluhovou krizi, protože se tím vyřeší i evropská krize. Není to poprvé, kdy vláda Spojených států takto otevřeně podporuje vládu premiéra Papandrea.
Americká vláda se obává, že nevyřešení řeckého dluhu by způsobilo tsunami, které by smetlo i americkou ekonomiku. Ministryně zahraničí přirovnala úsporná opatření v Řecku k chemoterapii, která nakonec přinese výsledky.
„Americká vláda tlačí na evropská řešení, která se zatím zdají být velice částečná nebo nedostatečná. Teď už se to netýká jen Řecka, krize se už přibližuje od periferie do centra eurozóny, týká se Španělska a Itálie. Tato částečná řešení jsou proto nedostačující a všichni volají po jasném politickém rozhodnutí,“ říká politolog Jacques Rupnik.
Německá kancléřka Angela Merkelová neusiluje o nucenou restrukturalizaci řeckého státního dluhu, ale chce, aby k dobrovolné záchraně Řecka významným dílem přispěli soukromí investoři.
„Je možné, že se v Evropě najde kompromis – přijde se na to, že část toho dluhu se bude řešit ze společné evropské kasy, že to už nemůže řešit jednotlivá země jako je Řecko, Portugalsko nebo Irsko, ale proti spekulantům je třeba se postavit společně, ale na druhé straně je důležité, aby si soukromé banky vzaly v této věci i svůj podíl ztrát, nejenom daňoví poplatníci,“ dodává Rupnik.