Hispánské imigranty odrazuje ameriká krize

Říká se tomu hlasovat nohama. Když je někde špatně, tak prostě odejdete. Nyní to začíná pociťovat Amerika. V uplynulém roce klesl počet Hispánců, kteří se snažili do Spojených států dostat, skoro o pětinu. Jiní se vracejí domů. Asi nepřekvapí, že za tím stojí špatný stav americké ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola zavazadel na letišti | Foto: Alexandr Pícha

Barack Obama vychvaluje kvality prvního Hispánce, kterého nominoval do svého kabinetu. Je jím Bill Richardson guvernér Nového Mexika a stane se ministrem obchodu. Pro hispánskou komunitu je to velmi významné, říká Lizette Olmos z organizace LULAC - Ligy spojených latinsko-amerických občanů.

"70 procent Latinos, jak se tady Hispáncům říká, hlasovalo pro Obamu," připomíná Lizette. Její organizace věří, že proto bude mít Barack Obama dva, tři další ministry z komunity, která už asi 5 let tvoří nejpočetnější menšinu a chce mít také odpovídající vliv. A bude to potřebovat.

Hispánci trpí současnými ekonomickými problémy výrazně víc než většinová bělošská populace. A to z několika důvodů vysvětluje výkonný ředitel organizace LULAC Brent Wilkes: "Patří mezi skupinu obyvatel s nižšími příjmy. A ta trpí při ekonomických potížích vždy." Pracují často například v restauracích. V době recese jsou lidé opatrnější a neutrácejí v nich tolik peněz. Restauracím se nevede a Hispánci ztrácejí práci.

Méně se staví. Až 40 procent zaměstnanců v americkém stavebnictví tvoří přitom Hispánci. Není divu, že jsou skupinou, která pociťuje dopad finanční krize na vlastní kůži už teď plnou silou.

Nezaměstnanost mezi Hispánci roste velmi rychle. Brzy podle Brenta Wilkese přesáhne deset procent. Celková nezaměstnanost je přitom ve Spojených státech 6,5 procenta. Není proto divu, že Amerika už teď přestává být například pro Mexičany takovým magnetem, jako ještě nedávno. Američtí pohraničníci například zadrželi na jižní hranici v uplynulém roce skoro o pětinu méně lidí, kteří se snažili do Spojených států dostat nelegálně dostat, než o rok dřív. Není to proto, že by se méně snažili. Ale když není práce pro lidi, kteří už tu jsou, tím menší je pravděpodobnost, že se uchytí nově příchozí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vítka Pohanky o poklesu hispánských imigrantů

Imigranti přicházejí jenom když věří, že si vydělají peníze. Pokud v to nevěří, zůstanou doma. Potvrzují to i údaje mexické centrální banky. Pro tamní ekonomiku představují významnou injekci peníze, které Mexičané pracující ve Spojených státech posílají domů. Ještě v roce 2006 vzrostla tato částka o 17 procent na necelých 24 miliard dolarů.

O rok později se zvýšila už jen o procento a letos se čeká pokles o 7 až 8 procent. Nové a nové zprávy o vývoji americké ekonomiky nejsou dobré a odborníci nečekají obrat k lepšímu dřív naž ke konci příštího roku. Hispánci stejně jako většina Američanů věří Baracku Obamovi, že zemi z recese vyvede. Ptám se proč, vždyť nastupující prezident ještě neměl ani čas říct, jak konkrétně hodlá americké ekonomice pomoci: "Lidé prostě věří tomu, co říkal v předvolební kampani, slovům o změně, kterou s sebou přinese," vysvětluje naděje, které Hispánci do Baracka Obamy vkládají Brent Wilkes, ředitel Ligy spojených latinsko-amerických občanů.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme