Hlavním úkolem Evropy je podle lídrů boj s nezaměstnaností

Hlavním evropským úkolem je teď boj s vysokou nezaměstnaností. Podporu si zaslouží především mladí lidé, kteří nemají práci. Na dnešní a zítřejší schůzce v Bruselu by se na tom měli dohodnout lídři členských zemí Evropské unie. Lídři by na něm mohli oslabit důraz na tvrdá úsporná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělsko, nezaměstnanost. Úřad práce v Madridu. | Zdroj: Reuters

V Česku jsou bez práce stovky tisíc lidí, v celé Evropské unii je to pak víc než 25 milionů osob.

Někteří levicoví politici tvrdí, že na vině jsou i příliš tvrdá úsporná opatření. Chtějí proto zpomalit škrty a místo toho podpořit hospodářský růst.

Francouzský prezident Hollande podporuje šetření. Podle něj ale zašlo příliš daleko a vede k tomu, že se ekonomika propadá a lidé přicházejí o práci. Proto je potřeba podpořit i růst.

S tím souhlasí také český velvyslanec při unii Martin Povejšil: „Jde o to, aby jeden krok nebránil tomu druhému a aby to bylo logicky propojené.“

Česko a další země ale nechtějí úspory oslabit až příliš. Podle nich by pak mohly trhy o unii opět začít pochybovat.

„Tato diskuze nevyústí do rozhodnutí, že bychom základní škrty této strategie měli změkčovat,“ říká slovenský velvyslanec při unii Ivan Korčok.

Proti údajně tvrdým škrtům chtějí během evropského summitu demonstrovat odboráři.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme