Hnutí DUHA odmítá převod státních lesů na akciovku

České krajiny by se mohl zmocnit „lesní ČEZ“, tedy obdoba elektrárenského gigantu v podobě polostátního podniku Lesy České republiky, alarmuje veřejnost ekologické Hnutí DUHA. Dnes rozjelo kampaň „NE TU NE LUJ TE LESY.CZ“ s výzvou, aby co nejvíc signatářů podepsalo dopis adresovaný předsedům vládních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lesnictví

Jedná se o protest proti údajnému úmyslu ministra zemědělství Ivana Fuksy převést státní lesy, přinejmenším částečně, do soukromých rukou na akciovou společnost.

„Nám na tom vadí jedna zásadní věc, a totiž že akciová společnost má v první řadě na zřeteli svůj zisk, a tudíž by jednoznačně upozadila šetrnou péči o české lesy,“ uvedl ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.

Ministr zemědělství ale vysvětluje svůj úmysl tím, že tak stát lépe využije příjmů z lesního hospodářství a nebude kvůli této společnosti prohlubovat státní deficit. Akciovka by totiž umožnila zisk z dividend. Petr Machálek však ministrově argumentaci nevěří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuse ředitele Hnutí DUHA Petra Machálka a agrárního analytika Petra Havla o podobě podniku Lesy České republiky v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Kdyby to pan ministr myslel skutečně vážně, tak by mohl mnohem lépe hospodařit už za stávajících podmínek,“ řekl Petr Machálek.

Ministr Fuksa opakovaně popírá, že by plán převést Lesy ČR na akciovou společnost měl skončit její privatizací.

„Částečná privatizace Lesů České republiky by nemusela být vůbec zase tak špatná, a aspoň by z Lesů ČR nebyl ten ‚ČEZ‘, protože dnes svým dominantním postavením takovým ‚lesnickým ČEZem‘ skutečně jsou,“ domnívá se agrární analytik Petr Havel.

Dodal, že převod Lesů ČR na akciovou společnost nebude znamenat privatizaci. V případě akciové společnosti by podle něj bylo také možné použít vytvořený zisk jako příjem státního rozpočtu.

Kampaň Hnutí DUHA, kterou podpořil i ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a bývalý ministr Bedřich Moldan se ale opírá o tezi, že když jde o přírodní bohatství, nelze uplatnit obecné poučky o státním a soukromém podnikání, a že zprivatizované Lesy ČR by se mohlo rovnat „lesy vytunelované“.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme