Horníci z OKD dostanou výplatu za květen, firma získala peníze za uhlí

Horníci a další zaměstnanci společnosti OKD dostanou květnové výplaty. Vedení těžební firmy, která je v úpadku, peníze nakonec zajistilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

„Velmi bedlivě sledujeme příchozí platby za prodej našeho uhlí a v tomto případě se potvrdilo to, že budeme moci zaplatit z těchto prostředků mzdy za uplynulý měsíc,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„Mohu potvrdit, že se jedná o úhradu z vlastních zdrojů, nikoliv o úvěr,“ dodal.

Právě kvůli hrozícímu nevyplacení mezd hornické odbory už dříve potvrdily, že nevylučují protestní akce přímo na šachtách.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po úterním jednání s odboráři slíbil, že vláda je připravena pomoci, pokud by zaměstnanci výplaty nedostali. Konkrétní formu pomoci ale neupřesnil.

„Očekáváme, s čím přijde insolvenční správce, s čím přijde věřitelský výbor. To jsou nyní osoby, které jsou odpovědné za osud OKD. Vláda usiluje o to, aby se OKD udrželo v provozu, potřebujeme rozložit útlum do několikaletého období,“ uvedl tehdy Sobotka.

Těžební firma je v úpadku od 9. května, insolvenční návrh na sebe podala sama. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard.

Počty zaměstnanců OKD | Foto: Český rozhlas

Martin Knitl, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme