Hospodářské zotavování Německa pocítí jen některé české firmy

Německá ekonomika se pomalu začíná vzpamatovávat z těžkého ,knokautu' v podobě recese a hospodářské krize. Její výkon stoupnul ve třetím čtvrtletí o sedm desetin procenta. S neskrývanými nadějemi to sledují české firmy, které třetinu vývozů směřují právě na německý trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Hospodářské zotavování našich západních sousedů ale nepocítí příznivě všechny české podniky, zaznělo na konferenci o česko-německých hospodářských vztazích v Berlíně. Odborníci se domnívají, že ty české firmy, které dosud plnily roli kapacitní rezervy německých společností, jsou ve svízelné situaci.

"Ale ty české podniky, které byly pevnou součástí německých technologických, výrobních nebo logistických struktur, by mohly z oživení v Německu profitovat," domnívá se předseda Sdružení českých podniků v Německu Josef Hladík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Jiří Hošek a Martin Pospíšil z ministerstva obchodu a průmyslu hovoří o podnikání v Německu a Rusku

V Německu začala recese přibližně o šest měsíců dříve. "A v Německu také končí recese o šest měsíců dříve. Z hlediska České republiky je v této souvislosti důležité, že už šest měsíců budou z Německa vycházet pozitivní impulzy v době, kdy se Česká republika nachází ještě v poměrně nepříznivé situaci," uvádí Hladík.

Malá mobilita pracovníků

Michal Herman, šéf zastoupení firmy Grammer v ČR, upozorňuje na malou mobilitu českých pracovníků. Německý výrobce autodílů to pocítil při uzavření svého závodu v Horažďovicích, kdy na nabídku pracovat v jiných českých filiálkách kývlo jen pět lidí.

Podle Hermana je v Česku třeba udržet pracovní náklady zhruba na úrovni, kde byly při našem vstupu do Evropské unie. Jinak nám prý hlavně jednoduché práce odejdou směrem na jihovýchod.

"To znamená Srbsko, Bulharsko nebo na severovýchod směrem do Ruska, do Kaliningradu. Ale musíme říct, že v nových německých zemích bývalého NDR je to tak, že náklady na hodinu práce už nejsou tak daleko od toho, jak v Česku," říká Herman.

Propojení obou zemí

Sebastian Holtgrewe z Česko-německé obchodní a průmyslové komory si myslí, že jestli krize přinesla něco pozitivního, pak ujištění o vzájemném propojení obou zemí.

"Právě Češi mohli velmi působivě sledovat, ono je to ošklivé slovo, ale jak ,závislí' jsou na Německu a co se stane, když německá poptávka klesne o 20 až 30 procent. To bude do budoucna důležitý signál, protože si budeme vědomi toho, kdo jsou naši významní partneři," uvádí Holtgrewe.

Česko si podle něj uvědomuje, že musí zvýšit podporu inovativních postupů. "A moderních technologií i vzdělávacího systému. V době krize se nabízí potenciál v těchto oblastech něco udělat," dodává Holtgrewe.

Směr východ

Českým firmám se vyplácí orientovat se i na trhy směrem na východ - do Ruské federace. A o tom se dnes bude diskutovat na fóru, které se koná na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Martin Pospíšil, ředitel odboru evropských zemí ve vysílání Rádia Česko zdůraznil, že Rusko je pro nás významným dodavatelem palivo-energetických surovin včetně jaderného paliva. To vysvětluje přebytek dovozu nad naším vývozem, Export ale rovnoměrně stoupá díky návratu českých firem na ruský trh.

"Rusko je pro naše firmy zajímavé jako oblast investic. Ruský průmysl prochází restrukturalizací a objevují se zajímavé možnosti pro české firmy," připomněl Pospíšil.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme