Hospodářskou komoru čeká jednání o auditu, který ukázal na pochybení jejího šéfa Kužela

Hospodářská komora by se mohla už dnes na zasedání svého sněmu zabývat výsledky nedávného auditu, ze kterého vyplynulo, že komora přišla o desítky milionů korun a případnou odpovědnost by měl nést její současný šéf Petr Kužel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR | Foto: Šárka Ševčíková

Zatím není jisté, zda budou výsledky auditu na programu jednání. Znám je jen návrh programu sněmu, který musí podle mluvčí Hospodářské komory Lenky Vodné nejdříve projít schvalovacím procesem.

I kdyby se sněm auditem nezabýval dnes, jednat o něm dříve či později bude muset. Období mezi lety 2011 a 2012 prověřila společnost Ernst & Young. Z auditu vyplynulo, že z Hospodářské komory v minulosti zmizely prostřednictvím spřízněných firem desítky milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o výsledcích auditu shrnul redaktor ČRo Jan Beneš.

Hospodářská komora podle deníku Právo uzavírala některé nákupy bez výběrových řízení. Chyběly kontrolní mechanismy a důležitá pravidla pro podpisy smluv.

U pěti zveřejněných případů byly zjištěny nedostatky, které naznačují tunelování nebo korupci. Zakázky byly podle Práva předražené a není u nich doložené, jaké kontrolní práce firmy za vyfakturované částky odvedly.

Deník jako příklad uvádí firmu Vizeum. Smlouvu s Hospodářskou komorou uzavřela na nákup reklamního prostoru v médiích, ale bez uvedení ceny. Následně si řekla o šest milionů za spoty v rádiu, které se vysílaly celkem 13 dní.

Trestní oznámení na šéfa Hospodářské komory minulý týden podal Nadační fond proti korupci. Kužela a další zaměstnance komory podezírá ze spáchání několika trestných činů, mimo jiné i zpronevěry.

Kužel celou věc označuje za mediální kampaň. Agentuře ČTK řekl, že se s celou problematikou vypořádalo na svém jednání představenstvo komory s tím, že nedošlo k daňovým únikům a vedení účetnictví Komory je v souladu s právními předpisy.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme