Hoteliéři nesouhlasí se zvýšením daňové sazby
Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu kritizuje vládu za potlačování podnikatelských aktivit. Hoteliéři se snaží prosadit prodloužení výjimky pro ubytovací služby, aby nespadly do základní sazby daně z přidané hodnoty. Zatím mají zdanění pět procent, od prvního ledna příštího roku by však měly podléhat devatenáctiprocentní dani.
To chtějí změnit. Dlouhá nečinnost vlády v této oblasti vyvolává u majitelů hotelů a penzionů nervozitu. Jak zdůrazňuje prezidentka sdružení Miroslava Luprichová, je třeba rychle dojít k rozhodnutí, protože smlouvy s cestovními kancelářemi se musí uzavírat rok dopředu.
"Dneska už se tisknou katalogy na rok 2006, dělají se smlouvy a my vlastně nevíme, jestli DPH bude pětiprocentní, anebo jestli se to nepodaří a my spadneme do devatenácti procent. To by pro mnohé podnikatele bylo skutečně likvidační a z toho důvodu budeme nuceni propouštět zaměstnance, kteří se poté budou ocitat na úřadech práce. To znamená, že z toho, co stát vybere navíc, budou právě tito nezaměstnaní zpátky odčerpávat. Když už nám státní úředníci nepomáhají, bylo by třeba, aby nám aspoň co nejméně škodili," dodává Luprichová rozhořčeně.