Hraní videoher je na vzestupu, hráči si mohou vydělat až miliony korun

Zájem o elektronický sport - takzvaný progaming v Česku roste. Jen příjmy z tohoto sportu v tuzemsku přesáhly tři miliony dolarů. Podle průzkumu společností SuperData a PayPal by navíc měly do dvou let vzrůst až ke čtyřem milionům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto .

Ilustrační foto . | Foto: Anna Jadrná

Progaming je v podstatě soutěž hráčů počítačových her. Většinou hrají v týmu, který plní strategické úkoly. Cíl je jasný, porazit týmy všech svých protivníků.

Celosvětově nejhranější jsou střílečky nebo strategické hry. Populární jsou také například virtuální karetní hry. "Stejně jako ostatní sporty, tak i progaming má svá jasná pravidla," popisuje sport herní vědec Jaroslav Švelch.

Podle něho se kolem progamingu tvoří sportovní infrastruktura. Jsou zde týmy hráčů a stáje, které se o ně starají. Dokonce i sponzoři. “Ti lidé se tím často živí profesionálně, takže po nějakou dobu trénují a potom hrají turnaje. V Česku máme hráče, kteří soutěží na mezinárodní úrovni,“ vysvětluje Švelch.

Nejpopulárnější hrou je prý DOTA

Hráči nemusí být v jedné místnosti. Hrají spolu, i když jsou od sebe vzdáleni třeba tisíce kilometrů. Stačí internetové připojení. Herní sport má také své diváky. Například loňské finále The International prý sledovalo online přes čtyři a půl milionu lidí.

Čím dál více populárnějšími jsou i turnaje pořádané v arénách nebo halách, kde se týmy setkají v souboji přímo u rozestavěných počítačů. Vůbec nejpopulárnější hrou světa je podle Švelcha DOTA. Každý den ji hraje zhruba 300 tisíc lidí.

Česká republika se od ostatních zemí liší co do věku nejmladších progamingových hráčů - v tomhle případě patří k zemím s nejvyšším podílem. Sedmnáct procent českých příznivců elektronických sportů spadá do kategorie 13 až 17 let.

Stejně je tomu tak ve Francii nebo Řecku, kde podíl této věkové kategorie dosahuje téměř dvaceti procent.

Mekkou progamingu je Jižní Korea

Progamingem si mohou hráči i dobře vydělat. V mezinárodních turnajích jde o částky přesahující v přepočtu desítky milionů korun. V Česku jsou výhry ale mnohonásobně nižší. Hráč zde může vyhrát ceny v řádu desítek tisíc korun.

Mezi českými hráči jsou prý i profesionální online sportovci, kteří se hraním her živí. Většinou si je ale kupují zahraniční týmy. Hlavním trhem, kde jsou e-sporty na vysoké úrovni, jsou Spojené státy a Asie. Mekkou progamingu je podle Švelcha Jižní Korea.

Tam se online hraní věnuje až třetina lidí. E-sport je dokonce řízený i tamním ministerstvem. V Rusku prý dosahují příjmy z elektronických sportů až 35 milionů dolarů.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme