Hrozba fiskálního útesu v USA je hlavně politický problém v Kongresu, míní politolog

Americký prezident Barack Obama a republikáni v Kongresu mají už jen den a půl na to, aby našli kompromis a Ameriku nečekal pád z takzvaného fiskálního útesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Kongres | Foto: Alexandr Pícha

Podle Michaela Krause, profesora politologie na Middlebury College ve Spojených státech, je částečná dohoda možná, nikoliv však celková.

Pokud však k dohodě vůbec nedojde, zvýší se daň z příjmu a začnou platit razantní škrty v rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fiskálním útesu v USA hovoří profesor politologie na Middlebury College Michael Kraus

„Od příští středy by obě věci začaly fungovat,“ připomíná Kraus. Škrty by se začaly týkat ministerstva obrany a také vládní administrativy.

Pokud by se kombinace těchto dvou věcí začala realizovat, tak pro Spojené státy by to znamenalo zpomalení růstu, případně krátkodobou recesi. „To by mělo dopad i ve světě,“ míní politolog.

Americký Kongres musí odhlasovat zvýšení stropu dluhu, který je obrovský a roste. Pokud k tomu nedojde, tak by to prakticky znamenalo, že to ohrozí finanční rating země. To by mělo vliv i na mezinárodní politiku.

„Země, která není schopna si zamést před vlastním prahem, si nemůže nárokovat hrát nějakou hlavní roli v mezinárodních otázkách,“ říká.

Podle něj však USA mají stále finanční i ekonomickou kapacitu si tyto věci vyřešit, jedná se spíše o politický problém, která v americkém Kongresu setrvává.

Cesta z krize

Američtí politici uvažují o pozdržení některých rozpočtových opatření, která by mohla způsobit takzvaný pád z fiskálního útesu. Tak ve Spojených státech označují prudký nárůst daní a automatické rozpočtové škrty.

Ty podle loňské dohody Demokratů a Republikánů začnou platit, pokud se strany nedomluví na řešení problémů se zadlužením země.

Strany se ale za celý letošní rok neshodly na kompromisu a cestu z krize tak znovu hledají na poslední chvíli. Kdyby východisko nenašli, loni domluvená opatření by mohla americkou ekonomiku uvrhnout zpátky do recese.

Václav Žmolík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme