Hrubý domácí produkt nadále roste

O 2,2 procenta v meziročním srovnání vzrostl ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt České republiky. Převedeno na peníze byl ve 3. čtvrtletí vytvořen HDP za 378,2 miliardy korun. Analytici přitom očekávali v průměru růst jen o 1,7 %. Dohromady za tři čtvrtletí letošního roku se zvýšil o 2,8 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meziroční růst HDP ve 3. čtvrtletí ve stálých cenách roku 1995 o 8,2 miliardy Kč byl podle ČSÚ vyvolán zvýšením tvorby hrubého kapitálu o 22,2 miliardy Kč a růstem výdajů na konečnou spotřebu o 2,7 miliardy korun. Negativně vliv mělo zhoršení salda zahraničního obchodu zbožím a službami o 16,7 miliardy Kč.

Zvýšení individuální spotřeby domácností o 3,8 miliardy Kč ovlivnily rostoucí výdaje na veřejné stravování, telekomunikace (hlavně za mobilní telefony), odívání, bytové vybavení a ostatní služby. Stagnovaly výdaje na potraviny a alkoholické nápoje, pokles zaznamenaly stejně jako v předchozích čtvrtletích výdaje na dopravu a pohonné hmoty.

Výdaje neziskových institucí a vlády klesly o 1,1 miliardy korun. To bylo způsobeno především snižujícími se výdaji zdravotních pojišťoven a vysokých škol.

Tvorba hrubého fixního kapitálu vzrostla o devět miliard, růst byl ve všech sektorech ekonomiky s výjimkou finančních institucí. Rozhodující přitom bylo zvýšení investiční aktivity v nefinančních podnicích se 100 a více zaměstnanci. Z hlediska věcné struktury se výrazně zvýšilo investování do strojů a zařízení (nárůst o 8,1 miliardy), a to především strojního vybavení z dovozu. Investice do budov a staveb se meziročně zvýšily o 0,9 miliardy.

Stavy zásob se během 3. čtvrtletí zvýšily o 36,1 miliardy, což je výrazně více než ve stejném období loni, kdy se zvýšily o 22,9 miliardy korun.

Na vývoj vztahu k zahraničí mělo podle statistiků určující vliv zhoršení pasívního salda zahraničního obchodu proti loňskému 3. čtvrtletí o 17,5 miliardy při meziročním růstu vývozu zboží o 32,0 miliardy a dovozu o 49,5 miliardy. Nejvyšší pokles salda přitom nastal o produktů elektrotechnického, strojírenského a chemického průmyslu, upozornil ČSÚ.

Na straně tvorby HDP byl ve 3. čtvrtletí úhrn hrubých přidaných hodnot v základních cenách za všechna odvětví 356,3 miliardy o 3,4 procenta vyšší než v roce 1999. Lepší výsledky než loni přitom vykázal průmysl (přírůstek o 7,4 procenta), komerční služby (o 6,6 procenta) a obchod a pohostinství (7,6 procenta). Pokles se projevil především v zemědělství (o 8,4 procenta), stavebnictví (o 4,3) a netržních službách (o 2,9 procenta).

Úhrnný cenový index (deflátor) HDP vzrostl proti 3. čtvrtletí loňského roku o 2,3 procenta při růstu deflátoru konečné spotřeby o 4,1 procenta, tvorby kapitálu o 0,1 procenta, vývozu o 3,8 a dovozu o 5,3 procenta. Propočteno k průměrných cenám roku 1995 byla v letošním 3. čtvrtletí cenová hladina vyšší o 32,3 procenta.

Jan Rosenauer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme