Firma Huawei zvýšila letos zisk o pětinu i navzdory kontroverzním kauzám

Čínská společnost Huawei Technologies za letošní rok očekává růst příjmů o 21 procent na 109 miliard USD (2,5 bilionu Kč). V projevu pro zaměstnance to ve čtvrtek řekl předseda správní rady Kuo Pching. Firma zaznamená nejrychlejší růst za dva roky, a to navzdory tlaku, jemuž čelí ve více zemích kvůli obvinění, že její telekomunikační zařízení může být využito ke špehování.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Huawei (ilustrační foto)

Logo Huawei (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Huawei si letos zajistil 26 kontraktů na nejmodernější sítě 5G, což z něj podle dřívějších informací dělá největšího prodejce těchto sítí na světě. Firma také očekává, že o 31 procent na více než 200 milionů kusů zvýší odbyt svých telefonů. Příjmy pak vůbec poprvé překonají hranici 100 miliard USD.

‚Mám vážné obavy.‘ Britský ministr obrany varoval před Huawei a škodlivým jednáním Číny

Číst článek

V prohlášení zaslaném ve čtvrtek agentuře AFP se společnost Huawei také znovu přihlásila k záměru předehnat konkurenční Samsung a stát se jedničkou na trhu s chytrými telefony.

Na druhé místo se vyšvihl letos v létě, když z něj sesadil amerického rivala Apple. Jak podotýká AFP, Huawei mění rétoriku a z uměřených a politicky korektních prohlášení uplynulých týdnů přechází do ofenzivy. Ještě před měsícem totiž viceprezident divize mobilních telefonů tvrdil, že „zaujmout první místo před Samsungem“ mu je „trochu jedno“.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Firma se letos dostala pod zvýšený tlak, když Spojené státy a jejich spojenci, včetně Austrálie a Nového Zélandu, začali zakazovat vybavení Huawei kvůli obavám, že může umožňovat špionáž pro vládu.

Huawei několikrát zopakoval, že čínská vláda na něj nemá vliv. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE minulý týden varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Trump zvažuje, že americkým firmám zakáže Huawei a ZTE nepřímo. Opatření by mohl zavést skrz ministerstvo

Číst článek

Kanada na začátku měsíce na žádost USA zatkla finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou, která je dcerou zakladatele firmy. Spojené státy jí viní z podvodů u bank v souvislosti s obcházením protiíránských sankcí.

Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje napsala, že americký prezident Donald Trump zvažuje, že příští rok vydá nařízení, které by zabránilo americkým firmám používat telekomunikační zařízení od čínských společností Huawei a ZTE.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme