Varování kyberúřadu před Huawei neohrozí aukce pro 5G sítě, oznámil po jednání telekomunikační úřad

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před čínskými firmami Huawei a ZTE neohrožuje cíle připravované aukce mobilních kmitočtů v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz pro sítě 5G a nebrání její realizaci. Po jednání se zástupci úřadu pro kybernetickou bezpečnost a ministerstev průmyslu a vnitra to ve čtvrtek oznámil Český telekomunikační úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Huawei | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Již nyní jsou současní držitelé přídělů rádiových kmitočtů pro mobilní sítě v pásmech 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2600 MHz určeni jako správci informačních a komunikačních systémů kritické informační infrastruktury a jsou povinni dodržovat povinnosti stanovené zákonem o kybernetické bezpečnosti,“ uvedl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martin Drtina.

Je to hon na čarodějnice. Svými zaměstnanci jsem si na sto procent jistý, říká šéf Huawei v Česku

Číst článek

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni označil technologie společností Huawei a ZTE, které používají i česká ministerstva a mobilní operátoři, za bezpečnostní riziko.

Kritická infrastruktura

Varování úřadu před technologiemi těchto firem se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně. Tendr následně zrušilo. Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy.

Technologie Huawei používají v mobilních sítích všichni tři tuzemští operátoři. Jde však většinou o součásti rádiové sítě a nikoliv o tzv. řídící vrstvu, která by umožňovala například úniky dat nebo neoprávněné zásahy do fungování sítě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme