Hudebním festivalům se letos moc nedaří, škodí jim sponzoři i bouřky

Letošní sezóna hudebních festivalů je zhruba ve své polovině. Festivaly ale letos velký dojem většinou nezanechaly. Na některé organizátory dopadla finanční krize, jinde odešli sponzoři. Pořadatelům nepřálo ani počasí, problémy působily především silné bouřky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za vytrvalého deště začal v úterý v Hradci Králové hudební festival Rock for People | Foto: ČTK

Kvůli silné bouřce, která přerušila program, skončí letos v červených číslech festival Rock for People. Bouře na akci zničila několik stanů, vypnula proud a nepustila na pódium největší hvězdu, skupinu Faith No More.

„I s ohledem na absolvované bouře a další extrémní projevy počasí je měsíc od Rock For People v podstatě jasné, že letošní ročník skončí schodkem, skončí ve ztrátě. My jsme stále ve fázi sčítání škod, takže přesnou částku ještě nelze v tuto chvíli určit,“ říká jeden z organizátorů festivalu Jiří Hlinka.

I přes všechny komplikace se ale organizátoři pokusí příští rok festival znovu uspořádat. Letos na něj dorazilo rekordních 30 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se letos daří hudebním festivalům v Česku, zjišťoval redaktor Petr Medek

Přesto letos obecně na festivaly chodí méně lidí než obvykle a také jim ubývá sponzorů. Nedostatek peněz pozměnil program třeba benešovského Sázavafestu.

Dvanáctý ročník třídenní multižánrové akce se musel obejít bez původně slibované britské kapely Kaiser Chiefs. Podle ředitele festivalu Pavla Kloupara poskytli letos sponzoři méně peněz.

„Někteří sponzoři odřekli, nemohli jsme na to reagovat jinak. Není možné dělat festival s nějakým minusem, aby celý komfort pro návštěvníky byl zachován, museli jsme sáhnout k tomuto řešení. Návštěvníkům, kteří mají platnou vstupenku z předprodeje, jako bonus dáváme voucher se slevou 200 koruna příští rok,“ popisuje Kloupar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru na Sázavafestu popsal reportér Michal Trnka

Na malou účast si ale organizátoři stěžovat nemohou. Během pátku dorazilo asi 15 tisíc lidí, podobný počet se dá očekávat i během sobotního večera.

I když příjem ze vstupného je jenom zlomek peněz do festivalového rozpočtu, pro malou účast zrušili pořadatelé část programu také v Jaroměři - na Rock Rebellion Open Air 2012.

Hrálo se tak jenom v pátek, v sobotu zůstaly reproduktory potichu. Ještě horší osud potkal pražský Prague City Festival. Ten ani nezačal. Pořadatelé to zdůvodnili "nenadálým a šokujícím výpadkem zásadního množství finančních prostředků.“

Michal Trnka, Petr Medek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru