Hüner opouští řízení energetiky. Vystřídá ho Pazdera

Jedna z nejvýznamnějším postav české energetiky, náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, dnes končí ve své funkci. Nahradí ho František Pazdera, muž s pověstí jaderného nadšence. Jeho jmenování do funkce se nelíbí hlavně ekologům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) | Foto: Tomáš Adamec

Pazdera dříve pracoval jako ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Naposledy působil v elektrárenské společnosti ČEZ. Je spoluautorem pracovních verzí nové energetické koncepce, které všechny počítají s mohutným rozvojem jaderné energie.

„Myslím, že ten názor se vyvíjí tak, jak jsou jednotlivé verze energetické koncepce diskutovány v Radě vlády pro energetickou surovinovou strategii. Faktem je, že těch variant, jakým způsobem zabezpečit energii pro další generace tak, aby to bylo za přijatelnou cenu a s přijatelným vlivem na životní prostředí, není mnoho,“ uvedl Pazdera v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaderný expert František Pazdera byl hostem Ranního Interview Radiožurnálu.

Podle návrhů nové energetické koncepce by do roku 2050 mělo vzniknout až čtrnáct nových jaderných bloků. „Myslím, že je to o úsporách. Jestliže máme na jedné straně redukovat emise skleníkových plynů a na druhé straně zajistit energii pro obyvatelstvo, tak je to o tom, kolik vlastně budeme spotřebovávat. A samozřejmě tady se třeba MPO a MŽP poněkud liší,“ řekl.

Pazderovu jadernou orientaci podporuje i někdejší ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl, který se také podílí na přípravě státní energetické koncepce. Je zastáncem dostavby Temelína, se kterou by se podle něho nemělo otálet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ředitel ČEZ Jaroslav Míl a Vojtěch Kotecký z hnutí Duha diskutovali o energetické koncepci v Ozvěnách dne

„S tendrem na Temelín jsme měli začít podstatně dřív, protože pak se dostaneme pod tlak s životností jaderné elektrárny Dukovany. Česká republika nemá na to stavět dvě elektrárny současně – ani ekonomicky, ani personálně. Víme-li, že jsme schopni zachovat Dukovany v provozu do roku 2025, je potřeba s Temelínem co nejrychleji a zkrátit řadu správních lhůt,“ řekl Radiožurnálu.

Podle Míla je optimálním řešením vyvážený energetický mix, který musí vycházet z preferencí České republiky a jejích přírodních podmínek. „Musíme si říct, jestli ČR chce být exportní, importní nebo neutrální. Podle dohody máme být spíš neutrální s možným přebytkem na export. Jaderný podíl může být 35, maximálně 40 procent, určitě ne 80, jak se někde uvádí,“ upozornil.

Ekologové: Bývalý zaměstnanec ČEZu je nepřijatelný

S Pazderovým jmenováním nesouhlasí ekologové. Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla vidí problém i v tom, že František Pazdera na ministerstvo přichází z manažerské pozice v elektrárenské společnosti ČEZ.

„Tím, že bude jmenován na pozici náměstka ministra průmyslu, je to takové provázání, větší posilování role ČEZu v české energetice. Náměstek pro energetiku, to je vlastně hlavní člověk, který má hlídat za stát, co se všechno v energetice bude dít. Bude-li to všechno ve prospěch největší elektrárenské společnosti, nemůže to znamenat nic dobrého,“ varuje.

Pazdera v Ranním Interview Radiožurnálu ale řekl, že není svázán s žádnou firmou či politickými stranami. „A myslím si, že je to o znalostech, analýzách. A potom to konečné rozhodnutí je na politicích. Odborníci by podle mě neměli rozhodovat,“ uvedl.

Ekologické organizace kromě Pazderovy minulosti kritizují i neekologické okolnosti doprovázející jadernou koncepci. „Podle propočítané koncepce ekologů by stávající jaderné elektrárny pokračovaly ve výrobě, ale nestavěli bychom už další. Nechceme přistoupit na ministerskou koncepci, která chce otevřít uranové doly, postavit další reaktory a energii vyvážet,“ kritizuje plány ministra Kocourka Vojtěch Kotecký z hnutí Duha.

Bývalý náměstek Tomáš Hüner, podle serveru Česká pozice, skončil na ministerstvu hlavně kvůli tomu, že nesouhlasil s novou energetickou koncepcí a byl zastáncem úpravy hnědouhelných těžebních limitů.

Milan Kopp, Tomáš Medek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme