Hüner: rusko-francouzská dohoda o plynu je ranou pro Nabucco

Francie zřejmě pomůže Rusku držet Evropu v plynovém šachu. Informuje o tom ruský deník Kommersant, podle kterého se francouzská společnost EdF bude podílet na výstavbě plynovodů North Stream a South Stream.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

Právě Severní a Jižní proud jsou přitom odpovědí na plynovod Nabucco a další plány Evropské unie snížit svoji závislost na ruském plynu. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera dochází k dělení zájmů v Evropě jak v oblasti politické, tak v oblasti energetické.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plynu i o česko-ruských vztazích mluvil na Rádiu Česko náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

"Dalo se očekávat, že Francouzi nezůstanou pozadu za Německem, které velmi intenzivně vyjednává s Ruskem. Jsou to finančně velmi náročné projekty, které si určitě vyžádají další velké investory," řekl Hüner. Krok Francie podle něj může být vnímán jako rána Nabuccu.

"Ale ta hlavní rána je pro Nabucco skutečnost, že to je velmi komplikovaný projekt, který je finančně velmi náročný a je mnoho skeptiků, kteří vůbec nevěří v jeho realizaci," uvedl Hüner.

Rusko stojí o odpolitizování vztahů s Českem

O energetice včera jednala i česko-ruská mezivládní komise. Podle Hünera byl jasně cítit velmi silný důraz ruské strany na veškeré energetické záležitosti.

"Jednak v oblasti vědecko technické spolupráce, ale především chce být ruská společnost Atomstrojexport úspěšná v tendru na dodávku technologií do 3. a 4. bloku jaderné elektrárny v Temelíně a na to navazující dodávky do Jaslovských Bohunic a Dukovan."

"Rusko se snaží o odpolitizování obchodních a technických vztahů s Českou republikou. Negativně bylo například vyhodnoceno vyřazení Aeroflotu z tendru na České aerolinie a ruská strana několikrát zopakovala, že doufá, že se to nebude opakovat." Hüner si myslí, že právě odpolitizování vzájemných vztahů je tou správnou cestou.

"Česko a Evropská unie nemůžou s Ruskem jednat, jako kdyby se nepotřebovaly. Je třeba najít nějaké přemostění mezi politickými, obchodními a ekonomickými vlivy," dodal Hüner.

Igor Maňour, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme