Hurikán Ivan rozhýbal i ceny ropy

Hurikán Ivan, který řádí v Karibiku, žene nahoru cenu ropy, a to hlavně kvůli obavám o dodávky z Mexického zálivu. Například cena severomořské ropy Brent stoupla o 84 centů na více než 41 dolarů za barel. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se teď ropné trhy soustředí kromě hurikánu Ivan také na informace o zásobách ropy ve Spojených státech. Podle něj je teď cena ropy velice proměnlivá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropovod

"Na jedné straně investoři sledují hurikán Ivan a predikují ztráty způsobené průletem přes ropná pole. Očekává se, že zasáhne 20-25 procent amerických produkčních kapacit. Taktéž zvýšené napětí v Iráku bude ceny barelu ropy ovlivňovat i v dalších týdnech. Nicméně na druhé straně vidím už značně roztřesené ruce spekulantů na růst a ti se po jakémkoli růstu pouští do vybírání krátkdobých zisků. Ovšem konečným důsledkem bude s největší pravděpodobností mírný růst cen barelu."

Jestli se růst cen ropy projeví i u našich čerpacích stanic záleží na vývoji kurzu koruny k americkému dolaru. Ten se zatím pohybuje pod hranicí 26 korun.

Markéta Kaclová, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme