Češi si v říjnu vzali víc hypoték než loni. Trh i tak očekává, že ČNB sníží úrokové sazby

Banky a stavební spořitelny poskytly v říjnu hypoteční úvěry za 16,1 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 123 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla říjnu ze zářijových 5,74 procenta na 5,71 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně vzrostl o 18,4 procenta. Za nárůstem je vliv podzimních akčních nabídek některých bank v kombinaci s uvolněnými požadavky na příjmy žadatele (DSTI) ze strany České národní banky.

I přes opticky velmi silné meziroční růsty ale stále zůstává objem hypoték o 50 procent nižší než v říjnu roku 2020.

Objem hypoték v září meziročně stoupl o 90 procent. Úrokové sazby mírně klesly

Číst článek

„V meziročním srovnání jsme ve třetím kvartálu roku 2023 poprvé po dvou letech zaznamenali výraznější nárůst v počtu uzavřených smluv. Zároveň delší dobu sledujeme postupný nárůst poptávky po kratších fixacích. Je vidět, že na českém hypotečním trhu pominul prvotní šok po skokovém zvýšení sazeb a lidé si na jejich aktuální výši pomalu zvykají, zároveň však očekávají jejich pokles v nejbližších letech,“ uvedl ředitel úvěrové divize Fio banky Jakub Schmid.

Úrokové sazby klesají

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v říjnu dosáhl 13,2 miliardy korun po zářijových 11,3 miliardy Kč. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 2,9 miliardy Kč proti 2,3 miliardy korun o měsíc dříve.

Počet nově poskytnutých hypoték se v říjnu zvýšil na 4100, což je nejvyšší hodnota od června minulého roku.

Úrokové sazby tak v posledních pěti měsících klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách.

Čekání na ČNB

Takzvané realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby v posledních měsících také mírně klesají, stále se však drží v průměru kolem šesti procent, kde se pohybují od poloviny loňského roku.

Rada České národní banky zatím úroky nesníží. Základní sazba zůstane nadále na sedmi procentech

Číst článek

„Trh v současnosti předpokládá, že základní sazba České národní banky se na konci příštího roku bude pohybovat poblíž čtyř procent. I přes očekávaný pokles hlavní sazby centrální banky o tři procentní body je výhled na delší úrokové sazby stabilnější, a právě tyto úrokové sazby jsou pro úrokové sazby hypoték klíčové,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Průměrná hypotéka v říjnu pokračovala v mírném růstu a dostala se na 3,2 milionu Kč. Jde tak o nejvyšší hodnotu od března minulého roku.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme