Hypotéční trh zažil další propad

Trh s hypotékami se opět propadl. Objem hypoték poskytnutých občanům minulý měsíc klesl meziročně o více než 50 procent na šest miliard korun. Lidé získali 3600 hypoték oproti 6700 před rokem. Vyplývá to z výsledků ukazatele Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje prodeje devíti tuzemských bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozestavěný dům

rozestavěný dům | Foto: Alena Palečková

Jak ve vysílání Radiožurnálu řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, důvody takového poklesu jsou na straně nabídky i poptávky.

"Na jedné straně banky jsou velmi opatrné, protože se poučily z vývoje z Ameriky, kde některé banky zkrachovaly na to, že půjčovaly všem klientům ve stylu supermarketů. I klient je opatrný, protože roste nezaměstnanost, někdo se může bát o místo, anebo někdo může i spekulovat na pokles cen nemovitostí," uvedl Michl.

Přes klesající zájem klientů o hypoteční úvěry průměrné úrokové sazby rostou. Podle Michla jsou hypotéky v Česku i tak stále výhodné. "Průměrné sazby jsou v současnosti kolem šesti procent a jsou výrazně nižší než třeba v Maďarsku. To, proč sazby malinko vyskočily nahoru, je, že stále na peněžním trhu je velmi drahé hypotéku profinancovat," doplnil analytik.

V porovnání s vyspělými zeměmi nyní dosáhne na hypotéku stále méně Čechů. Michl přesto nevidí důvod pro intervenci státu. "Stát nemá žádnou šanci, jak podnítit banky, aby více úvěrovaly, protože ony si musí hledět svého, aby nezkrachovaly. Co se týká klientů, tak si myslím, že teď není v rozpočtu žádné místo na to, aby se dávaly nějaké přímé dotace," podotkl Michl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor o hypotékách s analytikem Raiffeisenbank Alešem Michlem v pořadu Stalo se dnes

Přečtěte si také:
V Česku klesl počet poskytnutých hypoték
Získat hypotéku bude těžší
Prezident Klaus podporuje nárůst půjček a hypoték
Hypotéky a úvěry budou nejdražší za posledních 5 let
Hypotéky by měly zůstat daňově zvýhodněné

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme