Březen jako ‚nej‘ měsíc. Rekordní byl počet hypoték i jejich celková částka, vyplývá z Hypoindexu

Březen se s objemem poskytnutých hypoték 44,7 miliardy korun stal jasně nejsilnějším měsícem v historii Česka. Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték v březnu po 11 měsících poklesů nepatrně stoupla na 1,94 procenta z únorových 1,93 procenta, vyplývá z Fincentrum Hypoindexu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Realitní makléř, trh s nemovitostmi, nemovitost, bydlení (ilustrační foto)

Hypoindex: Objem hypoték v březnu stoupl na rekordních 45 miliard korun (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně ‚nej‘ měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték 44,72 miliardy korun přes jejich počet až po průměrnou poskytnutou hypotéku 3 105 568 korun,“ uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Objem hypoték stoupl loni o 40 procent na 254 miliard. Koronavirus pomohl ke snížení úrokové sazby

Číst článek

Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly 14 386 hypoték. Letos v březnu to bylo o 15 více. Průměrná hypotéka za březen vzrostla o 98 667 korun.

„Průměrná hypotéka naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí,“ podotkl Sýkora.

Proč chtějí lidé hypotéku?

Za vysokým zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí podle něj informace v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru.

V evropských městech se kvůli covidu zastavil rozmach Airbnb. Snížily se i náklady na bydlení místním

Číst článek

„S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s růstem sazeb budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ odhadl Sýkora.

Nejvíce hypoték v historii říká, že bez ohledu na aktuální nejistou situaci je investice do vlastního bydlení na prvním místě, dodal analytik společnosti Patron Daniel Horňák.

Otočeni kurzu úrokových sazeb směrem vzhůru bylo podle něj hlavním impulsem, proč s hypotékou již nečekat.

„V kombinaci s nedostatkem nemovitostí, jejich stále se zvyšujícími cenami a nejistou budoucností byl březen ve znamení ‚když hypotéku ne teď, tak už nikdy‘,“ dodal.

Banky nestíhají

Banky začínají být přetížené počtem vyřizovaných žádostí a prodlužují se lhůty zpracování hypoték, řekl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Za vysokým zájmem stojí podle něj stále stejné důvody. Jednak velmi nízké úrokové sazby, o kterých se spekuluje, že už dlouho nevydrží, průměrný úrok, který už nabral opačný směr, a rostoucí průměrná hypotéka.

Nabídkové sazby hypoték již zvýšila většina bank. Během března vzrostly sazby v Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, ve skupině ČSOB či Komerční bance a začátkem dubna se připojila Fio banka.

Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme