Hypotéka na starší byt je pro mladé nyní levnější

Ode dneška se dočkají státní podpory v oblasti hypotéky také ti, kdo si chtějí půjčit na koupi staršího domu nebo bytu. Dosud stát dotoval pouze splácení úroků z hypoték na nové byty a domy. Zájemcům o minimálně 2 roky starý byt, kterým nebylo víc než 36 let, tak stát sníží tržní úrok z hypotéky o 3 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Podle analytika společnosti BBG Finance Patrika Chovance by to mělo výrazně usnadnit mladým lidem cestu k vlastnímu bydlení. "Státem podporované hypotéky na starší byty pomohou rozhýbat stagnující trh s nemovitostmi. Pomůže to zejména v menších a středních městech, kde se nestaví nové byty tak výrazně jako například v Praze."

Podle analytika společnosti BBG Finance Patrika Chovance bude tato podpora znamenat v budoucnu konec jiných, aby to státní pokladna utáhla. "Hypotéka na starší byty začne brzy konkurovat stavebnímu spoření a dá se očekávat, že stát nebude v budoucnu oba produkty dotovat tak štědře jak je tomu dne. Podobný problém vznikl na Slovensku, kde se jistým způsobem omezovalo stavební spoření a myslím si, že je nasnadě, aby v České republice tak vláda pouvažovala, která dotace je pro ni výýhodnější a která je na tom trhu potřebnější."

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme