Hypotéka, nebo nájemné? Ceny bytů rostou, lidé jsou při výběru bydlení stále náročnější

Ceny bytů v Česku dál rostou. Oproti loňskému roku jsou dokonce o 20 procent vyšší. Vyplývá to z dat společnosti Golem Finance. Největší zdražení poznají lidé v Praze a v Brně. Například v hlavním městě se byty menší než 50 metrů čtverečních nabízejí průměrně za více než tři miliony korun. Zdražují ale také nájmy.

Praha / Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny nájmů i bytů vzrostly za poslední rok až o dvacet procent. Na počet uzavřených hypoték to ale zásadní vliv nemá. Půjčku na bydlení si totiž v červenci vzalo přes sedm tisíc lidí. | Foto: Norbert Levajsics | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Tři roky žila Andrea Zelníčková s přítelem v pronájmu. Za tu dobu jim z účtu odešlo skoro půl milionu korun, a to jen za bydlení. Po přepočítání zjistili, že skoro stejnou částku, kterou utratí za nájem, vydají i za měsíční splátky úvěru. Proto si po čase pořídili hypotéku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny nájmů i bytů vzrostly za poslední rok až o dvacet procent.

„Za hypotéku teď platíme o 1000 korun víc než za nájem, ale máme 60metrový byt a konečně bydlíme ve vlastním,“ popisuje Radiožurnálu.

Největší rozdíl v cenách je znát u třípokojových bytů v Praze. Za měsíční splátku hypotéky totiž lidé zaplatí průměrně o tři tisíce korun méně než u pronajatého bytu stejné velikosti. To třeba v Hradci Králové jsou nejvýraznější rozdíly u malých bytů do 50 m2.

„Byť se to při dnešních cenách nemovitostí může zdát neuvěřitelné, tak v drtivé většině lokalit převyšuje cena nájmu měsíční splátku hypotéky. Navíc pokud budete investovat do vlastního bytu, tak vám po nějaké době ten byt zůstane. Tedy máte nějakou nemovitost, kterou lze buďto zpeněžit, nebo přenechat dalším generacím, což u nájemního bytu nehrozí,“ říká Radiožurnálu výkonný ředitel portálu Cemap.cz Ondřej Hon.

Uživatelé Airbnb si oblíbili Prahu. Bude potřeba nastavit pravidla, říká digitální koordinátor

Číst článek

Dostupnost vlastního bydlení není příznivá

Růst cen nemovitostí je ale nyní rychlejší, než jakým tempem rostou příjmy českých domácností. Aby si mohla průměrná rodina pořídit byt například v ceně přes 2,5 milionu korun, musela by na něj spořit přesně šest a půl roku. Jenže by nesměla už utrácet za nic jiného.

A třeba Praze nebo v Brně je dostupnost vlastního bydlení ještě horší. Na pořízení bytu tam domácnost vydá více než jedenáctinásobek svých příjmů.

„Je zásadní, jaká je výše úrokové sazby a primárně má největší vliv cena nemovitosti. Samozřejmě nemovitosti jsou na vzestupu, ale zároveň začaly růst loni na podzim i úrokové sazby. Dostupnost bydlení se nám zhoršila. Na druhou stranu domácnost vydá na splátku hypotéky v České republice v průměru těsně pod 40 procenty svých čistých měsíčních příjmů,“ dodává ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Průměrná sazba hypoték roste, stoupla na 2,03 procenta. Banky už ale uzavřely přes 47 tisíc smluv

Číst článek

Nabídka bytů je menší

Přesto jsou lidé při vybírání nemovitostí náročnější než dřív. Požadují lepší lokality - například v Praze blízko metra - a také větší prostory. Jenže při současných cenách nemovitostí si takový luxus nemůže dopřát každý.

Navíc nabídka bytů je teď výrazně menší, upozorňuje ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták: „Průměrná metráž bytů se za poslední roky zvýšila. Byla v posledních letech cítit snaha bydlet na lepších adresách. Nebydlet například na Jižním městě, ale v Podolí. Nejbližší alternativou je tedy bydlet v menším nebo na relativně horší adrese. A to platí jak pro nájem, tak pro koupi bytu.“

Sdílené bydlení na pár dnů. Pro jedny skvělá zábava, pro druhé sousedské utrpení

Číst článek

Méně atraktivní lokality se tak dostávají do popředí zájmu. Lidé se stěhují nejčastěji do 30kilometrové vzdálenosti od většího města.

„Lokality poblíž velkých měst - typicky pro Prahu třeba Říčany, Úvaly. S dostupností od Brna pak třeba Blansko nebo Vyškov, tak může ovlivnit lidi, kteří budou ochotní se stěhovat do nájmů do těchto lokalit a dojíždět za prací třeba do hlavního města nebo do krajského města,“ doplňuje ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Během července si sjednalo hypotéku přes sedm tisíc lidí. V porovnání s loňským rokem jde o mírný pokles v řádu stovek uzavřených smluv. Snížil se i objem hypoték. Lidé si od bank půjčili celkem přes 14,5 miliardy korun.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme