Průměrná sazba hypoték v únoru klesla pojedenácté v řadě. Objem půjček byl rekordní

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru překvapivě klesla na 1,93 procenta z lednových 1,94 procenta. Sazba se snížila jedenáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Únor se přitom s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéka (Ilustrační foto)

Objem poskytnutých hypoték byl v únoru rekordní (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

„Na únorovém Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit. Dá se předpokládat, že v březnovém Hypoindexu se již tento růst projeví,“ uvedl hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Objem hypoték stoupl loni o 40 procent na 254 miliard. Koronavirus pomohl ke snížení úrokové sazby

Číst článek

Objem poskytnutých hypoték vzrostl proti lednu o dalších pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,9 miliardy korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,7 miliardy korun. Ve druhém měsíci letošního roku sjednaly banky 9948 hypoték, což je o 1568 více než v lednu a o 2856 více než před rokem. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun, dodal Sýkora.

Za vysokou poptávkou je obrovský zájem o refinancování, uvedl ředitel hypoték Raiffeisenbank Milan Voldřich. To, že se průměrná sazba v únoru ještě nezměnila, je podle něj důsledek garancí, které banky drží při vyřizování žádosti zpravidla nejméně 30 dnů. „Pro příští měsíce už toto platit nebude a zdražení se nevyhneme,“ podotkl.

Úroková sazba se už ode dna odrazila a nyní nás čeká růst, souhlasil hypoteční specialista Daniel Horňák. Upozornil, že zatímco v únoru 2020 byl podíl hypoték na koupi a na výstavbu 80 procent, v minulém měsíci to bylo 61 procent. Zbytek úvěrů tvoří hlavně refinancované úvěry, které kvůli rostoucím sazbám přestanou být v kurzu. „Vedle zvýšení sazeb můžeme v příštích měsících čekat i ochlazení trhu s refinancovanými úvěry a tím i pokles počtů a objemů hypotečních úvěrů,“ dodal.

Česká národní banka sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték. V únoru zvýšily sazby o 0,1 procentního bodu mBank a Moneta. Na konci února oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme