Objem hypoték stoupl loni o 40 procent na 254 miliard. Koronavirus pomohl ke snížení úrokové sazby

Objem poskytnutých hypoték v Česku loni stoupl o 40 procent na rekordních 254 miliard korun. Průměrná úroková sazba klesla na 2,2 procenta, vyplývá ze statistik Hypoindexu, který ve středu zveřejnila společnost Fincentrum & Swiss Life Select.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Objem poskytnutých hypoték v Česku loni stoupl o 40 procent na rekordních 254 miliard korun. Průměrná úroková sazba klesla na 2,2 procenta (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Pandemie koronaviru dopomohla k navrácení průměrné úrokové sazby hypoték pod dvě procenta, když na konci roku se zastavila podle Hypoindexu na hodnotě 1,96 procenta.

„Průměrná úroková sazba vázaná na objem klesla v loňském roce o téměř půl procentního bodu na 2,20 procenta,“ uvedl hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Pandemie koronaviru dopomohla k navrácení průměrné úrokové sazby hypoték pod dvě procenta, když na konci roku se zastavila podle Hypoindexu na hodnotě 1,96 procenta | Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Loňský rok se stal objemem poskytnutých hypoték rekordním. Dosud rekordní roky 2016 a 2017 překonal o více než 28 miliard korun, poznamenal.

Realitní trh rostl i v roce 2020. Zájemce lákalo zrušení daně z nabytí nebo nízké úroky hypoték

Číst článek

V květnu to začalo vypadat, že hypoteční trh zasáhla pandemie koronaviru podobně jako jiná odvětví. Hypoteční trh se ale rychle oklepal a objemy poskytnutých hypoték lámaly jeden rekord za druhým. Již v listopadu bylo podle Sýkory jasné, že se rok 2020 stane rokem rekordním a prosincové objemy poskytnutých hypoték 29,516 miliardy korun to jenom potvrdily.

Prakticky po celý rok klesal průměrný úrok hypoték díky levnějším zdrojům, což nastartovala Česká národní banka rozhodnutím o snížení sazeb, připomněl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich.

Za rok skoro o 40 procent. Objem úvěrů na bydlení v Česku stoupl na 22,1 miliardy

Číst článek

Česká národní banka zároveň zrušila svá doporučení týkající se úvěrové obezřetnosti a dala bankám volnější ruku v rozhodování, koho úvěrovat. Dále podle něj rostla cena nemovitostí. Volných bytů a domů je ale stále velký nedostatek, čili cena nemá na výběr jinou alternativu, než stoupat vzhůru, dodal.

Za posledních 12 měsíců se podle Hypoindexu průměrná hypotéka zvýšila o 365 646 korun. A od listopadu 2016, kdy se usadila nad dvěma miliony korun, vzrostla již o více než 900 000 korun, tedy o více než 30 procent za čtyři roky.

Rostoucí ceny nemovitostí mají na objemu velkou váhu, doplnil hypoteční specialista Daniel Horňák. Rok 2021 nebude podle něj v tomto směru nijak odlišný. Stále zde budou omezení cestování, lidé se budou uchylovat k investicím do bezpečných přístavů, kterým nepochybně nemovitosti jsou, jejich ceny tak klesat v dohledné době nebudou, odhadl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme