Objem loni poskytnutých hypoték klesl zhruba o 25 miliard korun, letos se očekává opět růst

Banky v Česku loni poskytly podle odhadu hypotéky za 138 miliard korun, o 25 miliard méně než roce 2022. Objem úvěrů ze stavebního spoření klesl o 20 miliard na 34 miliard korun. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek. Hypoteční banka ze skupiny ČSOB je lídrem tuzemského hypotečního trhu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V loňsém roce poklesly objemy hypoték i úvěrů. Letos se očekává opět jejich nárůst, informuje ČSOB

V loňsém roce poklesly objemy hypoték i úvěrů. Letos se očekává opět jejich nárůst, informuje ČSOB | Zdroj: Profimedia

Banky tak podle Vaška loni i přes náročnější tržní podmínky poskytly domácnostem úvěry na bydlení za 172 miliard korun, v roce 2022 to bylo 217 miliard korun.

Češi si v říjnu vzali víc hypoték než loni. Trh i tak očekává, že ČNB sníží úrokové sazby

Číst článek

„Poptávku klientů tlumil zejména meziročně silný růst průměrných úrokových sazeb, mírně klesající ceny nemovitostí a rostoucí ceny zboží a služeb kvůli vysoké inflaci, což vyústilo v pokles kupní síly obyvatel. Inflace a tržní úrokové sazby by však měly letos s největší pravděpodobností klesat a díky tomu lze očekávat další mírné oživení úvěrů na bydlení,“ uvedl Vašek. Situace se ve druhé polovině roku podle něj výrazně zlepšila.

Zatímco v prvním čtvrtletí byl objem hypoték 24 miliard korun, ve druhém 33 miliard, ve třetím 36 miliard a ve čtvrtém pak 45 miliard korun, doplnil místopředseda představenstva Hypoteční banky Miroslav Zetek.

Další nárůst očekává v letošním roce, a to zejména vzhledem k poklesu inflace, snížení úrokových sazeb a zrušení pravidla pro poskytování hypoték. Od ledna už banky nemusí uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI).

Oprav dům po babičce

ČSOB Stavební spořitelna od ledna zahájila dotační poradenství k programu Nová zelená úsporám (NZÚ) a od února začne nabízet úvěry na úsporná energetická opatření pro žadatele v dotačním programu NZÚ „Oprav dům po babičce“.

„Úroky u úvěrů budou nejvýše polovina sazby ČNB pro nezajištěné úvěry na bydlení, což nyní vychází na přibližně 3,5 procenta. Navíc není potřeba zajištění a doba splácení je až 20 let, což má velmi pozitivní vliv na snížení měsíční splátky,“ řekl člen představenstva ČSOB Stavební spořitelny Ladislav Neuhäuser.

Skupina ČSOB loni poskytla klientům hypoteční úvěry za 39 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření v objemu sedm miliard korun. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která působí v Belgii a v zemích střední a východní Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme