Ilegální přistěhovalectví tématem Severoamerické zóny volného obchodu

V mexickém Cancunu dnes začala vrcholná schůzka Severoamerické zóny volného obchodu NAFTA, která je vedle Evropské unie nejsilnějším hospodářským uskupením na světě. Na summitu se sešli nejvyšší představitelé Spojených států, Mexika a Kanady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americko-mexická hranice | Foto: Miroslav Konvalina

Klíčovou otázkou se na summitu v Cancunu stali ilegální přistěhovalci. Mexický prezident Vicente Fox požaduje legalizaci pro milióny Mexičanů, kteří se ilegálně dostali do Spojených států. Jako řešení navrhuje, aby pro ně Washington vydal pracovní povolení.

Prezident George Bush upozornil, že nemůže přijmout rozhodnutí bez amerického Senátu, který právě projednává klíčový zákon pro ilegální imigranty. Bílý dům navrhl kroky k zabezpečení americko-mexických hranic, ale také program vydání pracovních povolení pro cizince ve Spojených státech až do doby 6 let.

Radikální konzervativci v Senátu naproti tomu navrhují, aby ilegální cizinci nejprve odešli ze Spojených států a případně se vrátili do země legální cestou. Demokraté i republikáni se shodují v tom, že se situace s ilegálními přistěhovalci musí řešit. Argumentují například tím, že když tito lidé využívají výhod ve Spojených státech, měli by tam také platit daně.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme