Index PMI vzrostl. V příštím období ale bude zřejmě opět klesat

Index PMI, který hodnotí podmínky ve zpracovatelském sektoru, vzrostl v prosinci na 49,2 bodů. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnila společnost Markit Economics pro banku HSBC. I přes nárůst oproti listopadovým číslům se index nákupních manažerů stále drží pod hladinou padesáti bodů. Ta přitom tvoří hranici mezi růstem a poklesem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plná hrst právě vyražených padesátikorun | Foto: Tomáš Adamec

V listopadu byl index PMI na úrovni 48,6 bodů. Toto číslo bylo nejhorší za posledních 27 měsíců. Prosincové výsledky ukazují, že situace ve zpracovatelském průmyslu se sice stále zhoršuje, ale pomaleji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom společnosti Next finance Martin Prokop ve Světě o jedné

Velký optimismus v tom ale ekonomové nevidí. „Přijde mi to jako poslední nadechnutí před dále pokračujícím propadem tohoto indexu. Tento mírnější pokles byl způsobem především stagnací výroby, ale většina výroby je společnostmi dále ukládána na sklad, což je jeden ze základních signálů zpomalování ekonomiky nebo budoucí návrat do recese,“ upozorňuje ekonom společnosti Next finance Martin Prokop.

Index PMI se sice může vyšplhat nad hranici 50 bodů, ale opět to podle Prokopa bude jen krátké nadechnutí. Dlouhodobě bude zřejmě pokračovat spíše klesající trend, protože situace v eurozóně, na které je Česká republika závislá, bude dále vykazovat zhoršující se podmínky. „Index PMI se bude nadále nacházet pod hladinou 50 bodů,“ uvedl ekonom.

Největší pokles složek PMI indexu zaznamenal objem nových objednávek. „Není to pouze z domácí ekonomiky, ale také především ze zahraniční ekonomiky. Toto je velice varovný signál, protože většina českého zpracovatelského průmyslu míří právě za naše hranice. A pokud takto rychle klesá objem nových objednávek ze zahraničí, i český zpracovatelský průmysl se musí připravit na to, že stále nejsme v tom nejhorším,“ upozornil Prokop.

Trend mírného zlepšení PMI indexu byl patrný i v jiných zemích eurozóny. Například v Německu došlo k nárůstu tohoto indexu na 48,4 bodů, což je o 0,5 bodů víc než v listopadu. „Ale i Německo se potýká s úbytkem nových objednávek v průmyslu. A toto zpráva je také velice katastrofická pro český průmysl, který je subdodavatelem německého průmyslu,“ dodal ekonom.

Vladimír Kroc, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme